Вентиляція у стоматології
Відкриваючи стоматологічну клініку або кабінет, дуже важливо суворо дотримуватись стандартів та норм, які є неодмінною умовою отримання ліцензії на надання медичних послуг. Однією з найважливіших вимог до сучасної стоматологічної клініки є ефективність системи вентиляції. Потрібно відзначити, що вимоги до мікроклімату в стоматологіях дуже високі, і тому як проектування, так і монтаж вентиляції вимагають максимально професійного підходу.
Неухильне дотримання норм щодо вентиляції, на жаль, не часто зустрічається в стоматологічних установах. Особливо це стосується невеликих приватних кабінетів, які розташовані в житлових будинках, де монтаж серйозної системи ускладнений з різних об’єктивних причин. Але якщо господар стоматологічного кабінету серйозно ставиться до свого бізнесу та не планує вступати в конфлікти з контролюючими органами, вентиляцію необхідно виконати строго за проектом та з урахуванням особливостей установи.
Норми та стандарти
При проектуванні вентиляції в установах, що надають стоматологічні послуги, необхідно керуватися ДБН В.2.2-10-2001, а також цілою низкою СанПіН. Проектування та встановлення вентиляції спрямовані не лише на безпроблемне отримання державної ліцензії, а й на створення максимально комфортних умов як клієнтів стоматології, так і її співробітників. Вимоги до умов у стоматологічних кабінетах досить суворі та лімітують не лише температуру та вологість, а й швидкість переміщення повітря. У нормативній документації зазначено, що залежно від сезону швидкість повітря може становити від 0,2 до 0,5 м/с. Крім цього, система має забезпечувати високий рівень гігієни та санітарної чистоти – це правило є обов’язковим для всіх медичних закладів.
Особливості проектування
Проектування вентиляційних систем для стоматології дещо відрізняється від розробки вентиляції в інших установах. Конструктори повинні враховувати не тільки особливості приміщень, а й характеристики спеціального обладнання, розміщеного в кабінетах, і навіть його розташування. Також важливо передбачити безперешкодний доступ до елементів системи вентиляції для регулярного обслуговування, дезинфекції та ремонту.
Витяжна та припливна вентиляція в стоматології розраховуються окремо. Одними з найважливіших елементів вентиляційної системи стоматології є витяжні парасольки над будь-якими нагрівальними пристроями, в тому числі і над полімеризаторами. Витяжки обов’язково повинні бути в паяльних, терапевтичних, ортопедичних приміщеннях та кабінетах. Конструкція системи повинна передбачати наявність відсмоктувачів біля машин, на яких проводиться полірування. Одним із важливих нюансів при створенні ефективної системи вентиляції у стоматології є також наявність фільтрів для знезараження повітря. Не варто забувати і про такий важливий момент, як навантаження на електричну мережу, особливо якщо йдеться про кабінет, розташований у житловому будинку, мережі якого не розраховані на роботу потужного вентиляційного обладнання.
Вимоги
Наявність систем примусової вентиляції автономного типу кабінетах, де виробляються медичні маніпуляції, є неодмінною умовою. Природна вентиляція може використовуватися лише в окремих приміщеннях, список яких є у СанПіН. У стоматологіях основними вимогами до вентиляції є:
- підтримання допустимого температурного режиму;
- підтримання рівня вологості повітря;
- дотримання норм з шумових навантажень та вібрації;
- дотримання вимог щодо антибактерицидної обробки повітря.
Не дозволяється поєднувати вентиляційну систему житлового будинку та стоматологічного кабінету, розташованого в одному з його приміщень. Допустима висота забору чистого повітря повинна становити не менше 2 метрів від рівня землі, а викид здійснюється в районі фасаду, але тільки після попереднього антибактерицидного очищення повітря спеціальними фільтрами. Припливна вентиляція повинна забезпечувати щонайменше семикратний обмін повітря у приміщеннях протягом години, а витяжна – дев’ятикратний.
Обов’язковою умовою експлуатації вентиляційного обладнання у стоматологічних клініках та кабінетах є наявність паспортів систем, що оформлюються після закінчення монтажу системи. Ця документація повинна відповідати вимогам щодо оформлення та оновлюється після випробування системи не рідше ніж на рік. Обслуговування та дезинфекція елементів системи проводиться згідно з графіком, і ці роботи повинні виконувати кваліфіковані фахівці. Як правило, системи обслуговуються та дезинфікуються не рідше ніж один раз на три місяці.
Проектуванням, монтажем та обслуговуванням вентиляційних систем у стоматологічних клініках повинні займатися профільні організації, які мають ліцензію на ці види робіт та великий досвід у здійсненні подібних проектів. Професіоналізм виконавців – це запорука бездоганної роботи системи та відсутності проблем із контролюючими органами.