Чому необхідно проводити обслуговування кондиціонера
Думок про необхідність обслуговування побутових кондиціонерів кілька, і багато з них доволі суперечливі. Дуже часто виробники спліт-систем запевняють, що їхні пристрої настільки досконалі, що не потребують абсолютно ніякого обслуговування протягом усього терміну експлуатації. Водночас співробітники компаній, що виконують сервісні роботи, стверджують, що будь-якому кондиціонеру потрібне регулярне обслуговування і, можна сказати, нав’язують свої послуги. У цьому випадку власники пристрою схильні вірити виробнику і вважати, що обслуговування кондиціонера сервісні центри пропонують так активно з корисливих мотивів. Хто правий у цьому випадку, виробник чи компанії, що займаються обслуговуванням? А може істина, як завжди, десь посередині? Щоб роз’яснити для себе це питання, потрібно спочатку розібратися з тим, що ж, власне, являє собою сучасна спліт-система і як вона влаштована. У складі будь-якої спліт-системи обов’язково є два блоки: зовнішній і внутрішній. У зовнішньому блоці кондиціонера розміщений теплообмінник із вентилятором, який допомагає позбавлятися від надлишків тепла. Також у зовнішньому блоці розміщується найголовніший елемент кондиціонера – компресор. Саме компресор забезпечує циркуляцію холодоагенту в системі – його конденсацію в теплообміннику зовнішнього блоку в газоподібному стані і перетікання рідкого фреону на виході в рідкому вигляді. Що вища продуктивність компресора, то швидше відбувається цей процес і то кращий теплообмін фреону з навколишнім середовищем. Рідкий фреон проходить через терморегулювальний вентиль, що знижує тиск у системі, що дає поштовх до закипання фреону й активного поглинання ним тепла з навколишнього повітря. Завдяки конструкції спліт-системи, закипання холодоагенту відбувається у внутрішньому блоці, через який вентилятор проганяє повітря з приміщення. Повітря віддає тепло фреону в теплообміннику внутрішнього блоку і вже охолоджене подається назад. Фреон, ставши знову газоподібним, відправляється знову в зовнішній блок для охолодження і цикл повторюється.
Щоб система працювала, вентилятори внутрішнього і зовнішнього блоку пропускають через теплообмінники величезну кількість повітря, в якому містяться найрізноманітніші забруднення. У випадку із зовнішнім блоком – це кіптява вихлопних газів, комахи, вуличний пил, пух. У внутрішній блок потрапляє інше сміття – домашній пил, шерсть тварин, жир від приготування їжі. Усе це накопичується всередині блоків спліт-системи й іноді в досить великих кількостях. На поверхні теплообмінника внутрішнього блоку конденсується волога, тож він сам і крильчатка вентилятора поступово вкриваються шаром різноманітних частинок, серед яких є й елементи органічного походження. Це стає причиною появи затхлого “підвального” запаху під час роботи кондиціонера, що є наслідком активного розмноження бактерій і грибків усередині блоку. Але запах – це не найнеприємніший наслідок забруднення спліт-системи. Серед бактерій і грибків, що мешкають у кондиціонері, чимало хвороботворних, які здатні впливати на самопочуття людини та навіть спричиняти серйозні захворювання. Сьогодні деякі виробники пропонують придбати пристрої зі спеціальним антибактеріальним покриттям теплообмінника і крильчатки. Досвід показує, що особливого сенсу в придбанні таких систем немає, оскільки покриття не надто ефективне і, в той же час, саме по собі стає джерелом сторонніх запахів у приміщенні. Тепер стає зрозуміло, що обслуговування кондиціонера просто необхідне, оскільки воно не тільки забезпечує ефективну роботу пристрою, а й продовжує термін його служби. Обслуговування кондиціонера, разом з технічним обслуговуванням, що складається з робіт з діагностики компресора, автоматики та перевірки тиску холодоагенту, повинно проводитися не рідше ніж один раз на рік, і до цієї роботи слід залучати кваліфікованих фахівців. Після правильного обслуговування спліт-система працює продуктивніше, зникають сторонні звуки, виключено витік фреону або підтікання води з дренажу. Крім цього, під час обслуговування елементи системи дезінфікуються, що допомагає уникнути розвитку і поширення хвороботворних мікроорганізмів.
Своєчасне обслуговування кондиціонера – запорука тривалої та якісної його роботи, а значить і комфорту у Вашому домі чи офісі.