Вентиляція виробничих приміщень
Як і будь-яке інше аналогічне обладнання, система вентиляції виробничих приміщень повинна виконувати дві функції: видалення відпрацьованого повітря та подачу свіжого. На виробництві ці процеси відіграють особливу роль, оскільки в повітрі цеху можуть бути різні гази, домішки, велика кількість пилу та інших шкідливих речовин. На деяких виробництвах проблемою стає надлишок тепла, що виділяється в ході різних технологічних процесів – підтримання комфортної температури також є важливим завданням вентиляції. Також у промислових приміщеннях якісна вентиляція може бути вимогою технології – багато виробничих процесів, особливо де є горіння, вимагають певного вмісту кисню в повітрі і забезпечити цю умову має саме вентсистема.
Що таке промислова вентиляція
На відміну від побутових та комерційних вентиляційних систем, вентиляція виробничих приміщень набагато складніша та функціональніша. Складаються системи повітрообміну цехів з кількох елементів, кількість яких може бути більшою або меншою, залежно від вимог безпеки праці та технології виробництва. Наприклад, стандартний набір для металургійного, збагачувального або великого машиноскладального цеху такий:
- Припливно-витяжна система. Необхідна для підтримки комфортного мікроклімату у приміщенні.
- Аспірація – обладнання, призначенням якого є видалення з повітря шкідливих домішок, наприклад, пилу та газів.
- Чисті кондиціонери. Застосовуються там, де це необхідно за технологією, або де потрібно створити умови для роботи людей.
На деяких виробництвах вимогами безпеки передбачено ще й аварійну систему вентиляції, яка пов’язана зі звичайною або являє собою основну систему, але з додатковими резервними вентиляторами, що вмикаються в разі потреби. Аварійна вентиляція працює тільки як витяжна. Це зроблено для того, щоб уникнути поширення забрудненого повітря в інші приміщення, а також, щоб не допустити змішування свіжого припливного повітря зі шкідливими речовинами.
Вимоги до промислової вентиляції
Усі вимоги до вентиляції виробничих приміщень викладено у будівельних та санітарних нормах. Основні моменти, що лежать в основі будь-якої системи, можна описати так:
- Вентиляція є неодмінною умовою роботи будь-якого виробничого цеху, незалежно від того, скільки людей там перебуває і чи існують шкідливі фактори. Це потрібно насамперед для видалення продуктів горіння в разі пожежі або токсичних речовин у разі виникнення аварії.
- Тип вентиляції підбирається відповідно до будівельних норм, де обумовлено всі умови та вимоги до обладнання. Вентиляція може бути природною, припливно-витяжною чи припливною – тип вибирається не на розсуд керівника, а згідно з чинним законодавством.
- За допомогою розрахунку визначається об’єм повітря, необхідний для кожного, хто працює в приміщенні. Також під час проектування розраховується швидкість повітряних потоків.
- Приймаються до уваги шкідливі фактори: надлишки тепла, наявність у повітрі газів, шкідливих домішок, а також запиленість.