Правильна вентиляція в котельні
У Вас у котельні неприємний запах? Погана тяга або зовсім відсутня? Часто гасне вогонь?
Можна зі 100% упевненістю сказати, у Вас неправильно організована вентиляційна система, що є грубим порушенням правил експлуатації та небезпекою для Вашого життя і життя всіх оточуючих. Адже навіть діти знають, що для горіння обов’язково необхідне повітря, точніше кисень у ньому. Котельня не виняток. Під час роботи кожен котел у величезній кількості спалює кисень, а викидає в димохід вуглекислий газ із різноманітними продуктами горіння та оксидами. Обсяг споживаного повітря чітко вказано в технічній документації котла, і що він потужніший, то більше кисню він спалює.
Часто під час будівництва будинків про вентиляцію забувають. І чомусь вентиляція котельні вже точно стоїть не на першому місці. А даремно. Адже раніше це не було настільки серйозною проблемою, тому що будинки могли “дихати”. Нинішня повна герметизація приміщень не дає змоги припливному повітрю проникати в котельню, а котел, що працює, просто висмоктує повітря з будинку і створює розрядження.
Під час опалювального сезону розрядження повітря сприяє всмоктуванню його з усіх можливих щілин, зокрема з повітропроводів і димарів, наповнюючи водночас оселю неприємними запахами з вентиляційних каналів, повітрям з вулиці та вуглекислим газом. Тобто утворюється т.зв. “зворотна тяга”. Також небезпечним є неповне згоряння палива через відсутність достатньої кількості кисню, внаслідок чого утворюється чадний газ. Розповідати про те, скільки людей загинуло від зворотної тяги, надихавшись газом, ми не будемо. Важливо зазначити, що поліпшити тягу в димоході й усунути “зворотну тягу” може тільки правильно організована система вентиляції в котельні.
Свіже повітря в котельню має безперервно надходити природним шляхом або примусово. У разі твердопаливного котла припливну вентиляцію правильно буде встановити навпроти самого котла внизу стіни або дверей. Її розмір і кількість повітря, що надходить, має бути розраховано під потужність конкретного котла і його споживання кисню. Категорично забороняється зменшувати площу необхідних вентиляційних отворів.
Вимоги для газової та твердопаливної котельні щодо припливно-витяжної вентиляції дуже схожі, різниця в місці розташування вентиляції. Котельня для твердопаливного котла потужністю до 30кВт має бути розміром близько 20м³ і мати постійно відкриті вентиляційні отвори. Щоб розрахувати вентиляцію котельні, потрібно враховувати, що об’єм витяжного повітря в такому приміщенні дорівнює трикратному повітрообміну протягом години. Обсяг припливного повітря дорівнює витяжній вентиляції плюс необхідний обсяг повітря для процесу горіння в котлі. Ідеальна висота стелі в приміщенні котельні – 6 м. Оскільки таку умову виконати зазвичай важко, то за нижчих стель необхідно збільшувати кратність обміну повітря на 25 % за кожен метр нижче норми. За відсутності можливості забезпечення потрібного повітрообміну природним шляхом встановлюється примусова вентиляція в котельні. Для економії енергії та збереження тепла в будинку можливе встановлення припливно-витяжної вентиляції в котельні з системою рекуперації тепла. Рекуператор збереже тепло відпрацьованого повітря взимку (прохолоду влітку), у такий спосіб заощадивши на необхідному догріванні повітря, що надходить.
Вентиляція в котельні в будинку – важливий і відповідальний момент. Від її правильного і точного розрахунку залежить правильна і тривала робота обладнання та безпека мешканців будинку. Тому краще скористатися послугами професіоналів і отримати вичерпну консультацію та правильний розрахунок вентиляції в котельні від фахівців.