Як вибрати кондиціонер.
частина #1
Величезна кількість пропозицій на вітчизняному ринку кліматичної техніки призводить до того, що клієнту набагато простіше покластися на професіоналізм і порядність менеджера компанії, що продає, ніж спробувати розібратися в цьому розмаїтті самостійно. Але, слід зазначити, що представники компаній не завжди щирі у своєму бажанні допомогти, оскільки в деяких випадках ставлять на перше місце вигоду компанії або прагнуть продати товар, який з якої-небудь причини не надто користується попитом. Ми постараємося допомогти Вам з вибором системи кондиціонування і розповімо в цьому невеликому огляді про деякі особливості систем від різних виробників.
Один чи декілька?
Одним з основних правил створення комфортного мікроклімату в квартирі або офісі є встановлення окремої системи в різні кімнати та приміщення. Сьогодні існує два варіанти вирішення цього завдання: встановлення окремих спліт-систем або монтаж мультиспліт-системи з одним зовнішнім блоком і двома або кількома внутрішніми, кожен з яких працює автономно. Більшість власників малогабаритних міських квартир вважають, що придбання в двокімнатне житло двох пристроїв – це марнотратство і намагаються обійтися одним кондиціонером. У цьому разі пристрій не тільки працює неефективно і неекономно, а й здатен викликати дискомфорт. Річ у тім, що кондиціонер не тільки забезпечує охолодження повітря, а й забирає з нього значну частину вологи. Застосування потужного кондиціонера, розрахованого на велику площу в окремій кімнаті, призводить до зайвого висушування повітря, а це може несприятливо впливати на самопочуття людей. Медики стверджують, що основна причина застудних захворювань, у яких багато хто звинувачує кондиціонери, полягає саме в занадто сухому повітрі, а не в його низькій температурі.
Ну а якщо міркувати про ефективність такого способу, то можна навести простий приклад з опалювальним пристроєм. Вмикаючи обігрівач в одній кімнаті, ми можемо відмінно прогріти її, але як би ми не старалися, в інших приміщеннях ефект від роботи цього пристрою буде мінімальним або зовсім невідчутним. Точно так само відбувається і з кондиціонуванням. Якщо Ви не плануєте створення особливого мікроклімату в усіх кімнатах, а потребуєте комфортного місця для літнього сну, то невеликий кондиціонер, розрахований на охолодження спальні до комфортних 18-21 градусів, чудово підійде для цих цілей. Але в цьому разі, щоб апарат працював економно й ефективно, доведеться стежити за тим, щоб двері в сусідні приміщення були щільно закриті.
Обираємо виробника
Усі сучасні виробники прагнуть до того, щоб отримати максимальну вигоду за мінімальних витрат. Ситуація, що склалася у світовій економіці, все частіше змушує великі відомі компанії розміщувати свої виробничі потужності за межами своїх країн. Ви не знайдете заводів з виробництва кліматичних систем Panasonic, Mitsubishi або Toshiba в Японії – всі ці компанії виробляють свою продукцію в інших азіатських країнах, де підприємство можна забезпечити недорогою робочою силою і всіма необхідними ресурсами.
Якщо говорити про термін служби, функції та надійність, то виділяють три групи пристроїв:
- Перша – це сучасні, нерідко інноваційні пристрої, що надають своїм власникам безліч додаткових функцій, а також забезпечені системами економії електроенергії, самодіагностики та безпеки. Зазвичай це продукція відомих японських компаній.
- Друга група – це кондиціонери середнього класу, що випускаються також японськими виробниками. У цю категорію можна включити і не надто поширені пристрої європейських компаній. Вони трохи більш “ненажерливі”, сильніше шумлять, і на них не надається така розгорнута гарантія, як на кондиціонери першої групи. Але загалом можна сказати, що ці пристрої надійні і мають відмінне співвідношення ціна-якість.
- Третя група найбільша – сюди можна віднести пристрої, виготовлені більшістю південнокорейських і китайських компаній. Розкид цін і якості в цій групі найбільший, і купуючи кондиціонер, можна недорого отримати хороший апарат за помірні гроші. Але, обираючи систему в цій групі, Ви маєте усвідомлювати й те, що завжди є ризик отримати неякісний пристрій, який не виправдає витрачених на нього коштів.
Умовно можна виділити ще одну додаткову групу, до якої входять так звані “недельки”. Ці пристрої випускаються напівкустарним способом китайськими кооперативами і відрізнити їх від фірмових пристроїв досить нескладно:
- Економія на металі. Якщо порівняти такий кондиціонер з пристроєм 1,2 або навіть 3 групи, можна побачити, що при однаковій заявленій продуктивності, темплообмінник “тижневика” буде значно меншим, а якість металу і збірки – нижчою.
- Дешевий, неякісний пластик. Внутрішні блоки таких кондиціонерів швидко втрачають свій первісний вигляд, жовтіють, коробляться і навіть кришаться.
- Виробник намагається зробити назву своєї продукції співзвучною з гучним ім’ям популярного бренду, наприклад, не рідкість серед назв “тижневиків” такі “перли”, як Panasoanic або Electroluxer. Деякі заходять ще далі, просто постачаючи свої кондиціонери з ім’ям якогось технологічного гіганта. У цьому разі потрібно дивитися на ціну, оскільки пристрої від світових лідерів не можуть мати ціну нижче 500 доларів.
частина #2
Які типи кондиціонерів існують
Спліт-система
Найпоширенішими кондиціонерами у нас є компактні і дуже функціональні спліт-системи. Назву свою вони отримали від слова “split”, тобто англійською – роздільний. Назва точно відображає будову таких кондиціонерів, оскільки до їхнього складу входять два блоки, один з яких розташовується в приміщенні, а інший за його межами. Внутрішні блоки за своїм виконанням дуже різноманітні. Випускаються настінні моделі, підлогового і стельового розміщення, канального типу, і найпотужніші, колонні моделі. У житлових приміщеннях, установах і офісах найчастіше зустрічаються настінні спліт-системи, а там, де потрібна потужність понад 7 000 Вт, перевагу віддають канальним або колонним. Якщо зал, де необхідно встановити систему, має скляні стіни, то в цьому випадку прийнято використовувати стельовий тип системи.
Якщо у пристрою не один внутрішній блок, а кілька, то йдеться про мультиспліт-систему. 2-5 блоків внутрішнього розміщення для такого пристрою – звичайна справа. Коли в системі 5 і більше блоків, а відстань між ними перевищує 100 метрів, то ці системи вважаються мультизональними або мовою профі VRF-системами.
Мобільні кондиціонери – це відносно нова категорія пристроїв. Розрізняють два типи мобільних кондиціонерів: кондиціонери, з’єднані з вулицею гофрованим рукавом, і системи, що мають зовнішній блок. У першому випадку теплообмін відбувається через рукав, отвір для якого в стіні можна закрити на зиму заглушкою. Системи із зовнішнім блоком мають мінімум конструктивних відмінностей від спліт-систем, але не потребують монтажу.
Можливість вентиляції
Канальний
Багато хто вважає, що кондиціонер забезпечує приміщення свіжим повітрям. Насправді провітрювати по-справжньому приміщення можуть лише канальні моделі. У деяких “віконниках” і колонних системах реалізовано подачу обмеженого об’єму повітря з вулиці, але зазвичай цей об’єм невеликий і рідко становить навіть 10% від продуктивності пристрою. Використовуючи канальний кондиціонер, можна забезпечити приплив повітря в декількох приміщеннях, але перед встановленням обладнання потрібно провести ретельний розрахунок таких параметрів, як потужність і створюваний статичний тиск, а також правильно підібрати калорифер для обігріву в холодну пору року.
Нагрівання повітря
У продажу зустрічаються і кондиціонери, здатні нагрівати повітря. Якщо звичайні пристрої для охолодження маркуються як “Тільки холод”, то на цих системах стоїть маркування “Тепло-холод”. Апарати з обігрівом коштують на 100-200 доларів дорожче, але при цьому здатні опалювати приміщення в осінньо-весняний період. Працюють такі системи за принципом усім відомого теплового насоса, відбираючи тепло в зовнішнього повітря і постачаючи його всередину приміщення, не використовуючи ТЕНів або інших нагрівальних елементів.
Інверторні кондиціонери
Інверторний кондиціонер – це пристрій зі змінною потужністю охолодження або змінним регульованим нагріванням. Завдяки тому, що агрегат має вбудований перетворювач напруги, з’являється можливість точно і плавно змінювати кількість обертів компресора і керувати параметрами системи. Завдяки своїм особливостям, інверторні кондиціонери можуть підтримувати заданий температурний режим максимально точно і при цьому забезпечують економію електроенергії від 30 до 35%.
Як температура впливає на роботу кондиціонера
Переважна більшість кондиціонерів швидко можуть охолодити повітря в приміщенні до 18-20 градусів і потім забезпечити стабільну підтримку заданого параметра з похибкою в 1-2 градуси. Існує категорія пристроїв, які можуть забезпечити навіть 12 градусів, при тому, що на вулиці може бути від -7 до +43 градусів. Похолодання до -7 збільшує навантаження на компресор кондиціонера і при цьому ККД системи різко падає. Цьому явищу не можна запобігти, оскільки воно пов’язане з властивостями холодоагенту фреону, що використовується в системах. Крім цього, за -7 градусів Цельсія існує ймовірність того, що замерзне вода в дренажній трубці і весь конденсат потече на підлогу приміщення.
У зв’язку з цим взимку кондиціонери краще не використовувати. Уже за -10 градусів більшість пристроїв починають працювати на знос і дуже швидко витрачають свій ресурс.
Комплект для зими
Але є можливість змусити кондиціонер ефективно працювати цілий рік. Для цього використовується так званий “зимовий комплект”. За допомогою цього додаткового обладнання проводиться регулювання швидкості обертання вентилятора, а також підігрів системи дренажу і картера кондиціонера. Із “зимовим комплектом” робота обладнання можлива до -25 градусів Цельсія. Але можливість використання кондиціонера в зимовий час не означає, що пристрій працюватиме на повну силу. Згідно з розрахунками, потужність системи за температури -25 градусів падає на третину. Пристрої із “зимовим комплектом” трапляються не часто – ефективніше і дешевше обігрівати повітря звичайним калорифером. Найчастіше “зимовий комплект” зустрічається в системах, які встановлюють для цілорічного охолодження, наприклад у серверних або на виробництві.
частина #3
Як розрахувати потужність
Перш за все, потрібно визначити для кожного окремо взятого приміщення його рівень тепловиділення Q1. Робиться це за допомогою формули:
Q1=V * q
де V – це об’єм приміщення, що розраховується, в м3, а q – це розрахунковий коефіцієнт тепловіддачі, прийнятий як 30 Вт у разі слабкого сонячного освітлення та нещільного скління і 35 Вт для середніх значень. За хорошого скління і в разі, якщо приміщення розташоване на сонячному боці, q приймають за 40 Вт.
Після цього визначають тепловиділення побутової та комп’ютерної техніки, розташованої в приміщенні Q2. Прийнято вважати, що тепловиділення від одного комп’ютера становить 300 Вт, а у випадку з іншими приладами, беруть величину, що дорівнює 30% їхньої потужності.
Третя важлива величина – це тепловиділення від людей, які живуть або працюють у приміщенні Q3. Якщо людина перебуває у стані спокою, то Q3 становитиме 100 Вт. За середніх фізичних навантажень тепловіддача дорівнюватиме 200 Вт, а якщо йдеться про важку роботу або заняття спортом, то потрібно брати Q3=300 Вт.
Після того, як усі види тепловиділення визначено, можна братися за розрахунки. Загальне тепловиділення приміщення складатиметься із суми визначених нами параметрів:
Qзаг = Q1+ Q2+ Q3
Потужність, що приймається як розрахункова для охолодження кондиціонера, має становити величину не меншу за Qзаг, а в ідеалі бути більшою на 10-15%.
Споживана потужність
Кондиціонер витрачає лише третину потужності, від тієї, яку використовує для роботи. Не важко підрахувати, що при цьому ККД такої системи становить 300%. Це здається неймовірним, але все стає на свої місця, варто згадати про те, що енергія витрачається не на зміну температури в приміщенні, а всього лише на перенесення тепла або холоду з вулиці. Кондиціонер, що має потужність 2000 Вт, споживає всього 650-700 Вт і тому цілком може бути підключений до стандартної побутової розетки.
Термін служби кондиціонера
Ресурс кондиціонера за зобов’язаннями виробника становить приблизно 10-12 років. Але насправді все не так просто.
Існують три основні причини виходу з ладу систем кондиціонування:
- Неправильний розрахунок потужності під час вибору обладнання, що призводить до екстремальних навантажень і, як наслідок, передчасного зносу.
- Помилки, допущені під час монтажу систем кондиціонування. До поширених проблем монтажу можна віднести брак у з’єднаннях трубопроводів, який спричиняє витік холодоагенту фреону. Сам газ нешкідливий для людини, але для компресора нестача газу смертельна – він виходить з ладу дуже швидко. Оскільки компресор коштує як половина кондиціонера, то така поломка належить до найнеприємніших. Також погубити кондиціонер може недостатня заправка фреоном або потрапляння в трубопровід сміття, наприклад стружки. Відпилюючи трубопровід під час монтажу ножівкою, можна завдати непоправної шкоди компресору.
- Відсутність обслуговування або низька його якість. Обслуговування кондиціонера також важливе, як і обслуговування автомобіля. Як і у випадку з машиною, цю роботу краще довірити професіоналам сервісного центру. Під час регулярного обслуговування перевіряється герметичність контуру пристрою, змащення підшипників та інших пар тертя, що працюють у кондиціонері. Також пристрій потребує регулярного очищення теплообмінника спеціальними розчинами і поповнення рівня фреону. Діагностується і електричне обладнання кондиціонера, яке в умовах наших електромереж працює під великим навантаженням. Дуже актуальна для нашої країни чистка теплообмінника зовнішнього блоку, який влітку забивається тополиним пухом. Нехтуючи таким очищенням, ми ставимо під загрозу працездатність кондиціонера, який може перегрітися і вийти з ладу.
Зрозуміло, обслуговування кондиціонера має сенс лише тоді, коли його виконують професіонали, які знають свою справу і мають спеціальне обладнання.
частина #4
Гарантія
У випадку з системами кондиціонування, гарантійні зобов’язання дещо відрізняються від таких самих зобов’язань, але по відношенню до телевізора або пилососа. У випадку з кліматичним обладнанням, гарантію надає не виробник устаткування, а компанія, яка проводила монтаж. Зазвичай у вартості кондиціонера солідний постачальник враховує і витрати, які, можливо, йому доведеться понести в разі виникнення проблем. Тут працює особливе правило – що серйозніший виробник, то менша націнка на обслуговування. Багато хто помічає, що найбільший розкид цін у кондиціонерів корейського і китайського виробництва. Це пов’язано з тим, що сума, закладена на компенсацію гарантійних витрат такого обладнання, може бути досить високою, і далеко не всі продавці техніки збираються її ремонтувати в разі поломки. Звідси і неймовірно привабливі ціни “дешевше, ніж в інших компаніях”.
Не варто очікувати серйозного підходу до зобов’язань від сумнівної компанії – при появі несправності домогтися адекватної поведінки від таких організацій дуже важко, а найчастіше і зовсім неможливо. Найчастіше, при виході з ладу будь-якої деталі Вам запропонують почекати, поки вона не з’явиться на складі і Ви, знемагаючи від спеки, будете змушені тижнями вислуховувати відмовки. Коли кількість несправної техніки, встановленої такою фірмою, сягне критичної і клієнти почнуть поводитися дедалі агресивніше, компанія-одноденка просто згортає свою діяльність і, зануривши свій нехитрий скарб в автомобіль, зникне з поля зору.
Магазини побутової техніки, що пропонують недорогі корейські кондиціонери, можуть поводитися особливо зухвало, оскільки в цьому разі гарантію надає авторизований сервісний центр виробника, а монтаж здійснюють такі самі вільнонаймані дилетанти, як і в несерйозних фірмах. У цьому разі монтажники не відчувають абсолютно ніякої відповідальності, бо знають, що виправляти їхні помилки будуть інші люди. Але сервісні центри, здебільшого, теж не горять бажанням усувати брак монтажу або його наслідки і зазвичай відмовляються що-небудь робити безкоштовно, посилаючись на порушення, допущені монтажниками. У зв’язку з цим під час купівлі кондиціонера потрібно керуватися простим, але важливим правилом – продаж, встановлення та гарантійне обслуговування системи має здійснювати одна організація.