Енергоефективна вентиляція для кафе та ресторанів
Ні для кого не є секретом, що у великих містах найбільш привабливими для бізнесу є центральні вулиці, де сконцентровані магазини, салони краси, кінотеатри і, зрозуміло, всілякі підприємства харчування. Вентиляційне обладнання, особливо якщо йдеться про райони історичної забудови, підприємцям доводиться вибирати, виходячи з міркувань компактності, шумозахищеності та енергоефективності, нехтуючи часто таким показником як ціна.
Проблеми вентиляції ресторанів
Найпопулярніші ресторани та кафе сьогодні – це підприємства, що займають площу близько 300 квадратних метрів та пропонують страви середньої цінової категорії. Щоб відкрити такий заклад, не потрібні великі інвестиції, а їхня окупність досить висока. У зв’язку з цим ресторани та кафе середнього класу можна зустріти на центральних вулицях обласних центрів України на кожному кроці. До вибору приміщення для бізнесу підприємці ставляться дуже серйозно, адже після придбання або укладання договору оренди їм доводиться не тільки робити ремонт, а й встановлювати найрізноманітніше технологічне обладнання. Особливо пильну увагу при підборі приміщень приділяють можливості монтажу ефективного вентиляційного обладнання, що забезпечує повітрообмін у різних зонах ресторану.
Особлива увага до цього питання не випадкова, адже встановлення та експлуатація якісної системи вентиляції – це дуже витратна справа та роботи з проектування та монтажу системи, разом із вартістю обладнання можуть становити від 10 до 30% від усіх вкладень у запуск бізнесу. При цьому лише за 10-15 років енерговитрати на експлуатацію вентиляції можуть у кілька разів перевищити вартість самого обладнання, його проектування та монтажу і це не враховуючи те, що електроенергія безперервно зростає в ціні.
Витрати на експлуатацію можуть ще зрости, якщо підприємство громадського харчування розташоване в історичній будівлі, де немає можливості підключитися до центральної опалювальної системи, а електричне проведення працює з повоєнних років. Нескладні розрахунки показують, що для ресторану чи кафе, де готують гарячі страви, потрібна потужність близько 80 кВт, частка вентиляції в якій може досягати половини. При цьому більшість приміщень площею близько 250–300 кв. метрів мають енергомережі, розраховані всього на 20-30 кВт та підключити систему до теплових мереж у них, як правило, повністю відсутнє. Можна говорити, що умови для створення продуктивної вентиляційної системи в переважній більшості випадків відсутні повністю.
Можна розпочати нерівну боротьбу з інстанціями і спробувати модернізувати мережі, замінивши кабель і погодивши безліч офіційних паперів, але така тактика не завжди завершується перемогою і завжди є ймовірність, що у збільшенні потужності буде відмовлено.
Серед проблем, пов’язаних із організацією вентиляції, також велику роль відіграє планування приміщень та наявність місця, де можна встановити вентиляційну установку. Приміщення це повинно мати хорошу шумо- та гідроізоляцію і не може більше використовуватися в інших цілях та приносити прибуток. Багато рестораторів вирішують цю проблему, виносячи обладнання за межі ресторану на вулицю. У цьому випадку обладнання необхідний захист від вологи, шумоізоляція та охорона. Таке розташування вентиляційної установки може також викликати невдоволення мешканців навколишніх будинків.
Однією з важливих завдань при експлуатації вентиляції є можливість плавного регулювання продуктивності системи. Таке регулювання дозволить значно економити електроенергію, особливо у тих кафе та ресторанах, де кількість відвідувачів протягом дня змінюється.
Рішення проблеми
Як бути в тому випадку, якщо проводка в приміщенні не дозволяє встановити потужне обладнання для вентиляції? Відмовитись від цього варіанту? На щастя, ця проблема має рішення. Встановлення вентиляційної системи з низьким рівнем споживання електроенергії допоможе уникнути проблем з електричними мережами.
В обідніх залах ресторанів та кафе встановлюється енергоефективне припливно-витяжне обладнання, що має споживання електроенергії на 40-80% нижче, ніж звичайне. Такі системи мають у своєму складі ефективний рекуператор, який дозволяє нагрівати або охолоджувати припливне повітря за рахунок витяжного, не вдаючись при цьому до додаткових витрат. Найдоступнішими рекупераційними установками вважаються пристрої пластинчастого типу, які дозволяють заощаджувати на обігріві повітря у приміщенні до 70%. Конструкція такого пристрою гранично проста – рекуператор складається з пакета тонких металевих чи целюлозних пластин через зазори між якими проходить повітряний потік. Витяжний потік віддає своє тепло пластинам, а навпаки, припливний нагрівається від цих елементів. Так само відбувається охолодження повітря, що надходить у літній час. Такі установки не займають багато місця та мають невелику вагу, тому можуть бути застосовані практично у будь-якій системі.
На жаль, високу ефективність такі рекуператори показують лише за невеликих холодів і позитивних температур. При морозах волога, що конденсується між пластинами, утворює ожеледь і продуктивність рекуператора різко падає. У цих випадках допомагає лише досить енергоємна та тривала процедура розморожування рекуператора. Роторні теплоутилізатори позбавлені цього недоліку і можуть працювати за досить низьких температур. Незважаючи на те, що таке обладнання коштує на 20-30% вище, ніж пластинчасті рекуператори, у процесі експлуатації витрати будуть набагато скромнішими.
Ефективність роторних рекуператорів може досягати 85%. Такий результат обумовлений спеціальним пристроєм апарату, де для збору тепла використовується циліндр з каналами для повітря, утворений з алюмінієвої смуги, що має особливу конфігурацію. У такому рекуператорі повітря тепле і холодне проходить через ті самі канали і таким чином потоки обмінюються теплом і холодом. Роторна установка не потребує підігріву повітря дефростером і ризик її обмерзання виникає лише при морозах від -15 градусів. Але є у роторних рекуператорів свої недоліки. Основним з них є часткове підмішування витяжного повітря в припливне, що викликає повернення деяких запахів у приміщення. Таке явище не може бути усунене, і щоб вирішити проблему використовують вугільні фільтри та продувні елементи.
Найбільш поширене місце для встановлення енергоефективного припливно-витяжного обладнання – це спеціально обладнане приміщенням ресторану шумоізоляцією. Але, якщо площа закладу не дозволяє виділити місце для вентиляційної установки, використовують обладнання у спеціальному виконанні, яке захищене від зовнішніх факторів і тому може знаходитися зовні будівлі, наприклад на даху, стіні або у дворі, на спеціальному фундаменті.
Зазвичай система повітрообміну складається з двох мереж, одна з яких служить для забору зовнішнього повітря та транспортування його від установки до приміщення, а друга – для зворотного руху повітря з приміщення до вентустановки і далі на вулицю. Щоб зменшити витрати на встановлення обладнання, останнім часом вентиляційні короби не приховують за елементами обробки, а прокладають відкрито.
Енергоефективні системи припливно-витяжної вентиляції сьогодні можна зустріти у десятках ресторанів та кафе у різних куточках України. Ці системи дають можливість підприємцям підвищити ефективність інвестицій та знизити витрати на експлуатацію. Але такий спосіб працює тільки у випадку, коли проектування, монтаж та пусконалагоджувальні роботи виконуються досвідченими фахівцями профільної компанії. Сьогодні на ринку України можна зустріти якісне та ефективне обладнання, виготовлене відомими компаніями з усього світу: Mitsubishi Electric, Gree, Daikin, McQuay, Carrier, Lessar та багато інших виробників пропонують свою продукцію, яка розрахована на різні потреби та рівень доходів.