Організація вентиляції на автозаправних станціях
Крім заправки автомобілів паливом, багато автозаправних станцій надають цілу низку додаткових послуг, серед яких заміна олії, обслуговування та ремонт транспортних засобів, автомийка. Крім цього, багато заправок мають власні магазини, закусочні або навіть ресторани. Але обов’язковими приміщеннями заправної станції, що забезпечують її ефективну роботу, є:
- зал із приміщенням для оператора;
- кабінети офісної частини;
- кімната відпочинку;
- комора для харчових продуктів;
- комора для інвентарю;
- санвузол із душем для співробітників;
- санвузол для клієнтів.
Для всіх цих приміщень передбачені свої норми пристрою вентиляційних систем, залежно від призначення, площі та кількості людей, що там знаходяться.
Припливна вентиляція
Від якості повітря в приміщенні значною мірою залежить самопочуття як відвідувачів станції, так і її співробітників. Комфортні умови відіграють велику роль у створенні робочої обстановки, і працівники заправки працюють продуктивніше за наявності свіжого, відфільтрованого повітря, оптимальної вологості та відповідної температури. Тому припливна вентиляція, обладнана фільтрами та пристроями рекуперації, є життєво важливою для приміщень заправної станції, де постійно перебувають люди.
Витяжна вентиляція
Приплив свіжого повітря до помешкань дуже важливий, проте оптимальні умови можуть бути створені тільки при злагодженій роботі припливної та витяжної системи. Видалення вуглекислого газу, пилу, неприємних запахів та хвороботворних бактерій із приміщень заправки забезпечується саме витяжною системою.
Повітряні завіси
Як правило, приміщення заправних станцій не надто великі за площею і підтримувати в них тепло нескладно, але зберегти при постійному потоці людей досить важко. Щоб забезпечити постійну комфортну температуру та мінімізувати втрати тепла через вхідні двері, використовують повітряні завіси. Ці пристрої встановлюються над вхідними дверима і, подаючи потік повітря у вертикальній або горизонтальній площині, перешкоджають витоку тепла, ніби відсікаючи приміщення від зовнішнього середовища. Ефективними є повітряні завіси і в літній період, коли необхідно навпаки, зберегти всередині прохолодне кондиціоноване повітря.
Кондиціонування
Системи кондиціонування міцно увійшли в наше повсякденне життя і використовуються в приміщеннях різного типу та призначення. Широко застосовують кондиціонери та на автозаправках. Залежно від площі приміщення, підбирається продуктивність пристрою, при цьому також враховується кількість людей та тепло, що виділяється офісним чи технологічним обладнанням. Зазвичай на автозаправних станціях використовують спліт-системи або системи стельового розміщення (касетні кондиціонери). У зв’язку з невеликою площею обслуговування можуть бути актуальними також мобільні кондиціонери або віконні моноблоки.
Проектування систем
Для автозаправних станцій немає стандартного загальноприйнятого рішення задач вентиляції та кондиціонування, оскільки архітектурні рішення будівель станцій дуже різноманітні. У зв’язку з цим проект розробляється для кожного конкретного випадку, з урахуванням особливостей будівлі та безлічі інших факторів, таких як тип опалювальної системи, площа віконних та дверних отворів та багато іншого. Велику увагу при розробці проекту приділяють енергоефективності систем, широко використовуючи пристрої рекуперації та інверторні технології кондиціонування, що економлять до 50% електроенергії.