Абсорбційні чиллери
Абсорбційні чиллери, що отримали останнім часом широке поширення – це сучасне холодильне обладнання з високою енергоефективністю і відмінною продуктивністю. Такі чиллери широко використовуються на виробництві з метою економії електричної енергії або в ситуаціях, коли немає можливості забезпечити необхідну потужність електропостачання та використовувати звичайне обладнання. Агрегат використовує в роботі підігріту воду або водяну пару з високою температурою. Як холодоагент у таких чиллерах застосовується очищена вода, а роль абсорбенту виконує бромистий літій.
Принцип роботи
Функціонує чиллер такого типу, використовуючи добре відому властивість води закипати при низькому атмосферному тиску, при відносно невисоких температурах, а також особливість бромистого літію до абсорбції води у звичайному або газоподібному стані. Класифікуються холодильні машини з абсорбцією за такими ознаками:
- Пристрої, що використовують пряме нагрівання. У цьому випадку для підігріву води використовується газ або один із видів рідкого палива, які спалюються у спеціальній камері.
- Обладнання, в якому застосовується непряме нагрівання. Теплова енергія надходить в апарат із нагрітою водою або парою, температура якої підвищується стороннім джерелом енергії. Тепло, що використовується, може бути побічним продуктом будь-якого виробничого процесу або створюватися в окремо розташованому нагрівальному пристрої.
- Комбіновані чиллери. У цьому випадку гібридна установка використовує воду, нагріту за допомогою газу, рідкого палива або електричної енергії.
- Бром-літієві пристрої. Використовують як холодоагент воду, а абсорбцію забезпечує бром-літій.
- Аміачні абсорбційні. Аміак грає роль холодоагенту, а роль теплоносія виконує вода.
Переваги абсорбційного холодильного обладнання
- Знижується енергоспоживання, що зменшує навантаження на мережу та допомагає заощаджувати на оплаті електроенергії;
- В умовах дотримання правил експлуатації та своєчасного обслуговування такі чиллери служать дуже довго – понад 20 років;
- За відносно невисоких витрат на обслуговування забезпечується висока продуктивність обладнання;
- Чилери такого типу працюють без вібрацій та з дуже низьким рівнем шуму;
- При експлуатації не потрібна наявність окремого бойлера чи охолоджувача, винесеного за межі приміщення;
- Допомагають уникнути такого явища, як пікові навантаження, тому що не вимагають струму великої потужності;
- В особливих ситуаціях можуть бути заживлені від аварійних генераторів, що мають невелику потужність;
- Не застосовується небезпечний для довкілля фреон.
Недоліки абсорбційних чилерів
До недоліків такого холодильного обладнання можна зарахувати його високу вартість. Такий чиллер обійдеться на порядок дорожче, ніж звичайний, парокомпресійний. Також абсорбційні агрегати, що виготовляються на замовлення, мають тривалий термін постачання.