Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Вентиляція птахофабрики

Дізнатись вартість

Система вентиляції, поза всяким сумнівом, є одним із найважливіших елементів будь-якої сучасної птахофабрики. За допомогою цього обладнання створюється оптимальний мікроклімат для птахів та комфортні умови для роботи персоналу. Умови утримання відіграють величезну роль у вирощуванні свійської птиці і в умовах птахофабрики забезпечити необхідні параметри можна лише за допомогою потужного і ретельно прорахованого обладнання.

Оптимальні умови для птахів

Оптимальними умовами утримання свійської птиці прийнято вважати стійкий баланс між сприятливою для розвитку температурою, вологістю і необхідної для конкретного виду тривалістю світлового дня. Крім цього, велику роль відіграє якість повітря, а особливо відсутність у його складі аміачних випарів та пилу.

Діють такі норми утримання пернатих на фабриках:

  • У курниках та приміщеннях, де містять індичок, температура повітря взимку не повинна опускатися нижче 16-18 градусів.
  • Для водоплавних птахів в осінньо-зимовий період допустима температура +14 градусів за Цельсієм.
  • Для курчат оптимальною вважається температура 28-31 градус. У міру зростання пташенят температуру повітря поступово знижують.
  • До відносної вологості висуваються дуже суворі вимоги – для всіх видів свійських птахів вона повинна становити 60-80%. Зниження вологості може спричинити високу запиленість, а підвищення – призвести до розмноження хвороботворних бактерій.
  • Швидкість переміщення повітряного потоку в зимовий час має становити 0,2-0,5 м/с, а в теплу пору року – 0,4-0,8 м/с. При цьому завжди потрібно пам’ятати, що у приміщеннях, де утримуються птахи, не повинно бути протягів та зон, де відбувається застій.
  • Об’єм повітря, що подається в приміщення, повинен становити на 1 кг живої ваги 0,7 м3 у зимовий час та 5,5 м3 влітку.

Особливості проектування

При створенні якісного проекту системи вентиляції птахофабрики враховується багато факторів. Велике значення має не лише те, який вид птахів міститься у приміщенні, а й кліматичні особливості регіону, обсяг внутрішніх приміщень. Для того, щоб забезпечити максимальну ефективність повітрообміну, у будинках птахофабрик використовують один із видів вентиляційних систем:

  • економну тунельну;
  • найбільш поширену класичну;
  • високоефективну комбіновану.

Тунельна система є найпростішою: у приміщення з одного боку подається повітря, а з іншого – видаляється. Такий принцип дії показав високу ефективність. Класична вентиляція передбачає подачу свіжого повітря за допомогою спеціальних каналів, влаштованих у даху будівлі та її видалення витяжними вентиляторами, які встановлюються в отворах по периметру будівлі у його стінах. Вентилятори створюють у приміщенні розрідження, завдяки чому здійснюється приплив повітря через вентилятори. Комбіновані системи поєднують переваги двох описаних вище та широко застосовуються в середній кліматичній смузі.

Додаткове обладнання

Як бачимо, приплив і видалення повітря у будинках птахофабрик здійснюється за допомогою вентиляторів, але щоб забезпечити нормальні умови для життя птахів одного повітрообміну недостатньо. Щоб мікроклімат відповідав усім вимогам, використовуються пристрої, що підігрівають повітря в холодну пору року, а також забезпечують необхідний рівень вологості цілий рік.

Систему повітрообміну птахофабрики зазвичай компонують із кількох комплектів обладнання. Такий підхід дає можливість забезпечити безперебійну вентиляцію та підтримання температури та вологості навіть у тому випадку, якщо частина системи вийде з ладу. Ця умова є дуже важливою, оскільки гарантує необхідні умови для життя вихованців навіть у екстрених випадках. При утриманні великої кількості качок, курей або індичок, відмова вентиляції може у найкоротший термін призвести до загибелі всього поголів’я.

Зональність

Сучасні птахофабрики складаються з приміщень різного типу: інкубаторів, цехів для молодняку, дорослого птаха, а також забійного цеху. Кожне з цих приміщень має особливості, які обумовлені ДБН і повинні враховуватися при організації вентиляції птахофабрики. Повітрообмін повинен розраховуватися з урахуванням виду птиці, а також поголів’я, що міститься, а в забійному цеху, крім цього, враховується кількість співробітників. У забійному і обробному цехах працює технологічне обладнання, призначене для обробки тушок забитого птаха і тепло, що виділяється цією апаратурою, також повинно враховуватися при проектуванні систем.

Вентиляція сучасної птахофабрики має свої тонкощі та важливі особливості та потребує особливо серйозного підходу при проектуванні. Якісний проект ефективної та економної вентиляції може розробити лише колектив справжніх професіоналів, які мають спеціальні знання та великий різнобічний досвід роботи з підприємствами сільськогосподарської галузі.

Консультація спеціаліста