12 Грудня 2016
Парокомпресійні чилери
Парокомпресійні чиллери на сьогоднішній день є найчисленнішим класом кліматичного обладнання. Складаються ці агрегати з таких компонентів як компресор, випарник та традиційний для всіх пристроїв, що використовують холодоагенти конденсатор. Також важливим елементом такого чиллера є регулятор фреонового потоку, тобто капілярна трубка, яка виконує роль терморегуляції вентиля. Елементи пристрою з’єднані герметичними трубками і представляють у зборі систему замкнутого робочого циклу, всередині якої циркулює фреон, що перекачується компресорною установкою. В основі охолодження такої машини лежить кипіння, випаровування, а також конденсація пароподібного фреону, що безперервно циркулює по замкнутому циклу. Кипіння в цьому випадку відбувається за низького тиску, а також низької температури середовища.
Компресор чиллера всмоктує холодоагент, що є на цій стадії газом, із магістралі та підвищує його тиск. Після цього, пароподібний фреон надходить трубопроводом в конденсатор, де відбувається його швидке охолодження, що сприяє переходу пари в рідину. Такі чиллери використовують два різних типи конденсаторів – повітряні чи з урахуванням водяного охолодження, залежно від виконання чиллера. Об’єм конденсатора, що використовується в системі, розраховані таким чином, щоб весь об’єм газу міг сконденсуватися одночасно. Виходячи з конденсатора під тиском, рідкий фреон відразу ж надходить у регулюючу капілярну трубку, в якій різко знижується тиск рідини, через що вона знову починає переходити до газоподібного стану. В результаті цього процесу, наступного на шляху фреону компонент системи, випарник, подається вже суміш рідкого та газоподібного холодоагенту. У випарнику відбувається процес кипіння суміші, при якому рідина, що залишилася, переходить у пару, при цьому активно вбираючи теплову енергію з навколишнього її середовища. Як і конденсатор, випарник розраховується з умовою, щоб усередині нього змогла випаруватися абсолютно вся рідка складова суміші. До виходу з камери випарника подається фреон в газоподібному стані, що має температуру значно перевищує межу його кипіння, причому в цих умовах випаровуються навіть найдрібніші краплі холодоагенту і працюючий в цій системі компресор не всмоктує рідку складову. Після того, як газ вийшов з випарника у повному обсязі, цикл роботи пристрою знову повторюється.
Виходить так, що фреон безперервно циркулює всередині працюючої системи холодильної установки, постійно змінюючи свій агрегатний стан з рідкого на газоподібний і навпаки. У всіх робочих циклах роботи машин, які використовують цей принцип, існують два важливі показники тиску. На розділі середовищ з різним тиском розташований клапан, що нагнітає, встановлений на виході з компресорного агрегату на одній стороні і вихід вентиля терморегулятора з іншого. У холодильній машині ці пристрої є межами, що розділяють області з високим та зниженим тиском. Сторона, де розташована зона високого тиску – це зона роботи конденсатора чиллера, а сторона, де знижений тиск – зона випарника.
У світі виробляється безліч парокомпресійних чиллерів з різною продуктивністю та конструктивними відмінностями, але принцип роботи цих пристроїв, як і їхні основні робочі елементи, завжди ідентичні. Трапляються кілька варіантів конструкцій таких холодильних машин:
У світі виробляється безліч парокомпресійних чиллерів з різною продуктивністю та конструктивними відмінностями, але принцип роботи цих пристроїв, як і їхні основні робочі елементи, завжди ідентичні. Трапляються кілька варіантів конструкцій таких холодильних машин:
- Водяні чилери;
- Обладнання, що використовує повітряне охолодження;
- Реверсивні чилери або, як їх ще називають, теплові насоси.
Вибір пристрою для кожного конкретного випадку здійснюється з урахуванням багатьох факторів, а також за наявності можливості підключення тієї чи іншої системи до комунікацій.