Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Рекуперація

Дізнатись вартість
рекуперация

Рекуперація – це повернення, зворотне перетворення чогось. Зазвичай мається на увазі повернення енергії, витраченої для чогось, або її частини для повторного використання. Коли йдеться про вентиляцію, повертається тепло із відпрацьованого повітря.

Однією з переваг рекуперації є серйозна економія витрат енергії на опалення. Особливо це є актуальним у тому випадку, коли немає можливості встановити систему опалення достатньої потужності. Недоліком рекуперації вважатимуться необхідність додаткових витрат у придбанні спеціального устаткування.

Принцип рекуперации

Принцип рекуперації

Рекуперація, або іншими словами зворотне отримання витраченого тепла, є особливим процесом теплообміну. У процесі тепло відбирається у витяжного повітря та за допомогою спеціальних пристроїв передається повітряному потоку, який надходить з вулиці (припливного). Цей процес відбувається всередині спеціального теплообмінника, який є частиною вентиляційної системи та влаштований так, щоб не відбувалося змішування двох зустрічних потоків повітря. Також рекуперація може бути використана для збереження прохолоди у тих приміщеннях, де працюють кондиціонери. У цьому випадку холод повертається повітрю, що входить у приміщення зовні.

Основний показник усіх сучасних рекуператорів – це коефіцієнт ефективності рекуперації. Цей показник виражається у відсотках і показує співвідношення між максимально можливою кількістю отриманого з повітряного потоку тепла і теплом, яке пристрою вдалося витягти з повітря за фактом. Цей показник становить 28-89% і залежить від конструкції апарату та його ціни.

Роторні рекуператори

Передача тепла між потоками відбувається за допомогою ротора, що обертається у просторі між зустрічними потоками повітря. У цьому випадку завжди є ризик змішування потоків і попадання запахів та пилу з витяжного струменя до припливного. Система регулюється – ступінь рекуперації можна збільшити чи зменшити, керуючи швидкістю обертання ротора. Найбільш ефективні з усіх відомих пристроїв рекуперації та забезпечують коефіцієнт 75-90%. Використовуються переважно на виробництві. Але вони досить дорогі.

Роторные рекуператоры
Пластинчатые рекуператоры

Пластинчасті рекуператори

У цих пристроях надходить припливне повітря з вулиці та витяжної розділяються рядами пластин, які служать для передачі холоду та тепла від потоку до потоку. Одним з недоліків такої системи є необхідність постійного видалення конденсату, для цього передбачена спеціальна дренажна система. Збірники конденсату мають водяний затвор, який дозволяє вентилятору підхоплювати конденсат і вкидати їх у канал. Взимку пластинчасті системи схильні до обмерзання, але, незважаючи на цей недолік, є найбільш популярними пристроями завдяки невисокій ціні та відмінним показникам ефективності – від 50 до 80%. Відмінно себе показали у невеликих житлових будинках, магазинах, кафе.

Рекуператори камерні

Ці пристрої складаються з камери, яка розділена навпіл заслінкою. Повітря, що видаляється з об’єкта, нагріває певну ділянку камери, відокремлену перегородкою, після чого заслінка повертається і в нагріту ділянку потрапляє повітря зовні. Незважаючи на те, що має досить високу ефективність, що досягає 65-75%, використовуватися такий рекуператор може не скрізь, оскільки в камері частково змішуються потоки.

Рекуператоры камерные
Рекуператоры с хладагентом

Рекуператори з холодоагентом

Система складається з трубок, якими циркулює холодоагент. Під час нагрівання холодоагент (фреон) випаровується, але під впливом припливу повітря знову конденсується. Такі пристрої характеризуються найменшим показником ефективності (49-65%).

Пристрої, що використовують теплоносії

Склад такого пристрою – це два пов’язані один з одним теплообмінники, заповнені звичайною водою або спеціальним водно-гліколевим складом. Перший теплообмінник розташовується у припливному каналі вентсистеми, а другий у витяжному. Один теплообмінник за допомогою циркуляції рідини передає тепло другому, розміщеному у притоці. Пристрій використовує замкнутий цикл і тому позбавлений недоліків рекуператорів з ротором – ні запах, ні забруднення не можуть потрапити з потоку до потоку. Регулюючи швидкість обміну теплоносія, можна керувати ступенем рекуперації. Ефективність таких пристроїв відносно невисока і становить приблизно 45-60%. Часто використовується там, де неприпустимим є змішування повітря, наприклад, при виробництві токсичних речовин.

Устройства, использующие теплоносители

Консультація спеціаліста