Особливості кондиціонування та вентиляції “чистих” і медичних приміщень
Поняття «чисті» приміщення існують у таких галузях як радіоелектроніка, фармацевтика, харчова, косметична промисловість, а також установах, які проводять різні дослідницькі роботи. Належать до цієї категорії та приміщення медичного призначення. В Україні розроблено ГОСТ, заснований на вимогах міжнародного стандарту ISO 14644-1-99, який суворо регламентує вимоги до організації кондиціонування та вентиляції в цих випадках.
Класи чистоти приміщень
Вентиляція в медичних закладах та «чистих» приміщеннях різних виробництв, підрозділяється за класами «чистоти», починаючи від 1 ISO (найвищого класу), до 9 ISO, який вважається найнижчим. Класифікується приміщення згідно з вмістом у повітрі зважених частинок та їх розмірів. Крім цього, враховується і вміст у повітрі мікроорганізмів. У приміщеннях класу 1ISO їх вміст у повітрі неприпустимий.
Приміщення, що відноситься до категорії «чистих», має бути обладнане системою вентиляції, яка повинна звести до мінімуму потрапляння в об’єм повітря зважених частинок, а якщо це станеться – ізолювати їх та не допустити їхнього вільного розповсюдження. Також у таких випадках, як вентиляція медичних приміщень, існують суворі вимоги до температури, вологості повітря та іноді тиску. Відповідно до цих вимог, кондиціювання та вентиляція в лікарнях, а також «чистих» приміщеннях має такі особливості:
- Кондиціонування медичних установ, а також «чистих» приміщень не може бути організоване на основі рециркуляційних систем. У цих випадках застосовують виключно припливні пристрої, а спліт-системи можуть бути встановлені лише у приміщеннях адміністративного призначення.
- Щоб забезпечити максимальну відповідність повітря необхідним параметрам застосовують кондиціонери прецизійного типу.
- Медична вентиляція допускає використання повітропроводів та фільтрів, які можуть регулярно очищатися та піддаватися повній дезінфекції.
- Медична вентиляція допускає використання повітроводів та фільтрів, які можуть регулярно очищатися та піддаватися повній дезінфекції.
- Системи вентиляції та кондиціонування в «чистих» та лікарняних приміщеннях повинні мати багатоступінчасту фільтрацію, що складається щонайменше з двох фільтрів. Також часто потрібна наявність фільтрів HEPA, які забезпечують високу ефективність очищення.
Повітряні фільтри
Якісна вентиляція у медичних закладах створюється на основі фільтрів різного ступеня очищення:
- 1 ступінь – грубе очищення
- 2 ступінь – тонке очищення (F7 і більше)
- 3 ступінь – фільтри максимально високої ефективності (H11 та вище)
Фільтри першого ступеня працюють біля входу вуличного повітря в припливну установку та затримують дрібне сміття, пил та пух, забезпечуючи захист самої установки. Фільтри другого ступеня монтуються на виході з припливної установки, захищаючи від забруднень повітропроводи. Фільтри, що забезпечують найвищий ступінь очищення, встановлюють безпосередньо на вході в «чисте» приміщення, що обслуговується системою. Крім цього, для підтримки необхідних параметрів повітря використовується принцип надлишкового тиску, наприклад, таким способом забезпечується якісна вентиляція в операційних.
Мийка повітря
Для забезпечення максимального очищення повітря в приміщеннях використовується так зване миття повітря. Спеціальні установки, які не тільки фільтрують повітря, але й зволожують його, позбавляючи найдрібніших частинок пилу, сажі, пилку рослин, дозволяють досягти практично ідеальних умов у медичному чи «чистому» приміщенні. Миття повітря можуть бути різної продуктивності, яку підбирають відповідно до обсягу повітря в приміщенні, що обслуговується.
Організація вентиляції та кондиціонування
Системи кондиціонування і вентиляції в медичних і “чистих” приміщеннях повинні не тільки підтримувати чистоту повітря, а й забезпечувати заданий мікроклімат. Щоб забезпечити максимальну ефективність систем, у приміщеннях використовують спеціальні огороджувальні конструкції: повітронепроникні двері, герметичні перегородки та стелі, системи антистатичної підлоги. За підтримання заданих параметрів повітря відповідає складна автоматика і служби диспетчеризації.
Зрозуміло, що проектування та монтаж систем для «чистих» приміщень повинні виконувати виключно спеціалізовані організації, які можуть забезпечити дотримання всіх необхідних норм ГОСТу та ISO. Ідеальний варіант – це виконання таких робіт комплексно, коли один підрядник відповідає за систему, починаючи від розрахунку та проектування, до пусконалагоджувальних робіт.
Вибір підрядної організації
Для того, щоб вибрати підрядника для організації кондиціонування та вентиляції в чистому приміщенні, потрібно знати деякі тонкощі.
Компанія повинна мати досвід роботи зі стандартами GMP чи стандартами ISO 9000.
Необхідно розглянути портфоліо компанії – які подібні проекти вже були виконані та як відгукується про роботу замовника.
Потрібно ознайомитись із комплектом документів підприємства, куди входять різні дозволи, сертифікати, ліцензії та допуски до різних видів спеціальних робіт.
Не зайвим буде зустрітися із колективом фахівців, які відповідатимуть за виконання робіт.
Особливу увагу слід звернути на гарантійні зобов’язання та в який спосіб здійснюватиметься післягарантійне обслуговування обладнання.
- Компанія повинна мати досвід роботи зі стандартами GMP чи стандартами ISO 9000.
- Необхідно розглянути портфоліо компанії – які подібні проєкти вже було виконано і як відгукується про роботу замовник.
- Потрібно ознайомитись із комплектом документів підприємства, куди входять різні дозволи, сертифікати, ліцензії та допуски до різних видів спеціальних робіт.
- Не зайвим буде зустрітися із колективом фахівців, які відповідатимуть за виконання робіт.
- Особливу увагу слід звернути на гарантійні зобов’язання та в який спосіб здійснюватиметься післягарантійне обслуговування обладнання.