Вентиляція фітнес-клубу
Сучасні вимоги до приміщень, де знаходяться люди, досить високі. Однією з основних вимог є створення сприятливого мікроклімату, тобто температури, вологості та, зрозуміло, якісного складу повітря. Величезне значення має продумана вентиляція в залах, де люди займаються різними вправами, виділяючи при цьому вуглекислий газ, і навіть тепло. Чим менше за своєю площею приміщення і, відповідно, обсяг повітря в ньому, тим швидше досягається перевищення необхідних норм щодо вмісту вуглекислого газу, а також вологості та температури.
У зв’язку з цим при проектуванні вентиляції обов’язково потрібно враховувати як обсяг приміщення, так і кількість людей, які в ньому знаходяться. Слід зазначити, що від якості повітря в залах, де займаються спортом, залежить не тільки комфорт відвідувачів, а й результат тренувань. Недостатня вентиляція також може спричинити погіршення здоров’я атлетів.
Особливості повітрообміну фітнес-клубу
Оновлення та очищення об’єму повітря в клубі мають відбуватися як найчастіше. Якщо приміщення проектується спочатку як зал для спорту, в ньому вже присутні стелі значної висоти, що передбачає великий обсяг повітря. У цьому випадку насичення атмосфери в залі вуглекислим повітрям відбувається не так швидко, а крім цього, зменшується вплив людей, які займаються в клубі, на вологість у приміщенні. Незважаючи на це, продуктивна система вентиляції для таких залів – це обов’язкова умова їхньої нормальної роботи.
У будь-якому фітнес-клубі крім залів для занять існує безліч інших приміщень: роздягальні, санвузли, душові, тренерські, холи. Всі ці приміщення вимагають окремої вентиляції та вимоги до повітрообміну в них дещо інші, ніж у тренажерному залі. Як і у випадку із залою, при розрахунку вентиляції цих приміщень крім їх внутрішнього обсягу грає кількість людей, які в них періодично або постійно перебувають. У будь-якому випадку припливна система вентиляції повинна покривати витрату повітря в приміщенні, незалежно від його призначення.
Як проводиться розрахунок
Для сучасних фітнес-клубів передбачені особливі норми вентиляції, які необхідно дотримуватися:
- витрата повітря на одного відвідувача у стані спокою – не менше 20 м3/годину;
- під час роботи, не пов’язаної з фізичними навантаженнями (офісного типу) – не менше 40 м3/година;
- при фізичних навантаженнях приплив свіжого повітря на одну людину має бути не менше 80 м3/годину.
З цього випливає, що для розрахунку повітрообміну в залі для фітнесу потрібно враховувати, що кожен з відвідувачів споживає не менше 80 м3/год, при цьому значення для розрахунку системи беруть з урахуванням того, що в залі знаходиться максимальна кількість атлетів.
Продуктивність кожної вентустановки в цьому випадку розраховують за такою формулою:
L = N * Lнорм.
Тут N – це кількість відвідувачів, на яку розрахований зал, а значення L-норм. – Це норма витрати повітря на одного відвідувача, яку ми наводили вище. Також вентиляцію розраховують виходячи з вимог кратності, зазначених у ДБН:
L = n * S * H. Тут n – це кратність обміну повітря, S – площа, а H – висота приміщення, для якого проводиться розрахунок. Потрібно звернути увагу, що кратність повітрообміну для різних приміщень буде різною.
Вибір оптимального рішення
Ефективна вентиляційна система повинна не тільки забезпечувати достатній повітрообмін у приміщеннях, а й гарантувати рівномірний розподіл повітря без «мертвих» зон. У невеликих залах найчастіше використовують компактні установки моноблочного виконання, а у великих фітнес-центрах монтують високопродуктивні припливно-витяжні автоматизовані системи з рекуперацією та осушенням повітря.
Моноблочні системи заощаджують простір у залі, тому що можуть бути змонтовані навіть за стелею. Продуктивність цього обладнання може бути різною, а крім цього, додатково таку систему можна доповнити обладнанням для контролю за вологістю або для підігріву повітря. Також моноблочні системи для фітнес-залів рекомендується доповнювати фільтрами очищення повітря.
Влаштування вентиляції у великих фітнес-клубах є дуже складною роботою. Продуктивні загальнообмінні системи складаються з багатьох компонентів, деякі з яких мають досить значні габарити. Крім того, вартість як самого обладнання, так і його монтажу може бути досить високою. Але, незважаючи на це, якісна вентиляція завжди виправдовує себе, особливо якщо підтримує рекуперацію повітря в зимовий час. Повертаючи в приміщення значну кількість тепла, можна суттєво економити на опаленні великих за площею приміщень, що сприяє хорошій рентабельності обладнання. Також не варто забувати, що гарна вентиляція незмінно приверне до зали клієнтів, які дбають про своє самопочуття та цінують комфорт.
Розрахунок повітропроводів
Якісні та виготовлені згідно з професійними розрахунками повітроводи – це важлива частина будь-якої ефективної системи вентиляції. Сьогодні найчастіше використовуються елементи повітропроводів двох типів: найбільш поширені прямокутні (квадратні та плоскі) та круглі. Кожен із цих видів має свої переваги та недоліки. Магістралі прямокутні компактніші і ідеально підходять для встановлення за підвісними стелями. Круглі повітряні магістралі легше монтувати і з’єднувати, тому що для цього широко використовують гнучкі гофровані елементи і перехідники. Правильний вибір повітропроводів гарантує продуктивну роботу системи вентиляції.
Розрахунок перерізу повітропроводів проводиться за формулою:
Для круглих магістралей:
Прямокутні
S = A * B / 100, А і В – ширина та висота повітропроводу.
Потрібно враховувати, що розрахунок проводиться окремо для основної магістралі та її відгалужень.
Монтаж вентиляції – це не менш відповідальний процес, ніж проектування, тому для таких робіт потрібно залучати виключно серйозні компанії, в яких працюють справжні професіонали.