Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Повітряні фільтри у вентиляції

Дізнатись вартість

Основне завдання повітряних фільтрів – очищення повітря, що надходить з вулиці. Також у деяких випадках фільтруватися може і витяжне повітря, якщо йдеться про виробництво, під час якого в повітря виділяється багато пилу або шкідливих речовин. Сьогодні на ринку вентиляційного обладнання можна зустріти фільтри найрізноманітнішого виконання, продуктивності та класу очищення.

У Європі прийнято класифікацію фільтрів, що складається з трьох основних груп. Повітряний фільтр буває:

  • найгрубішого механічного очищення;
  • середнього, тонкого очищення;
  • найтоншою.

Наведену класифікацію прийнято на основі однієї ознаки – габаритів частинок, які здатні затримати фільтр. “Грубі” фільтри затримують частинки, більші за 10 мкм, більш якісне тонке очищення “працює” з пилом до 1 мкм, а фільтр найтоншого очищення – від 0,1 мкм.

Але фахівці поділяють групи фільтрів ще й на класи за ефективністю. Системи очищення повітря в Україні використовують сучасні стандарти, прийняті в Європі (EN779 і EN 1882), які класифікують фільтри як G, F, EU, також присвоюючи їм цифровий індекс від 1 до 14. Класи з 1 по 4 (G) – це фільтри найгрубішого очищення, 5-9 (F) – тонкого очищення і 10-14 (EU) – пристрої, що забезпечують максимальне очищення повітря.

Фільтри класу G

Рівень очищення повітря фільтром визначається матеріалом, який використовується під час його виготовлення. Для найгрубішого очищення застосовують синтетичні тканини, а такий пристрій, як сітчастий фільтр грубого очищення, допускається виготовляти навіть із металевої сітки. Ці деталі вентиляції можуть мати різне виконання: гофроване, кишенькової конструкції або коміркового типу.

Підбирають такі фільтри з урахуванням вимог, що пред’являються до повітря. Якщо вимоги не надто високі, то достатньо фільтрів G1 (EU1). Для приміщень із простими вимогами використовують елементи класу G2-G4 (EU2-EU4). Зазвичай ці повітроочисники застосовуються там, де потрібно позбутися високої концентрації пилу в повітрі. Також ці фільтри відмінно захищають обладнання, наприклад, автоматику, компресори, і різні теплообмінники. У системах із високим рівнем фільтрації “грубі” фільтри встановлюють на вході повітря в припливну установку, щоб подовжити термін служби агрегатів і полегшити роботу більш тонких фільтрів.

Фільтри F

Під час створення фільтрів тонкого очищення використовують різні види склотканини. Іноді тканину просочують спеціальними засобами, щоб поліпшити її фільтрувальні властивості. Також одним із різновидів елементів очищення повітря класу F є вугільний фільтр. Використовуються ці пристрої там, де потрібно очистити повітря від неприємних запахів або хімічних речовин, зокрема й токсичних. Найпоширенішими є фільтри таких трьох типів:

  • гофрованого виконання;
  • фільтри плоскі;
  • кишенькового типу.

Можна купити повітряний фільтр, у складі якого присутнє активоване вугілля. Вони можуть бути як кишенькові або складчасті, так і патронні. Фільтри G5-G9 / EU5-EU9 застосовують для тих самих цілей, що й пристрої грубого очищення – для зниження рівня запиленості та вмісту шкідливих речовин до необхідних нормами величин. На відміну від фільтрів грубих, ці пристрої захищають і від дрібнодисперсного пилу, що робить їх затребуваними в системах вентиляції різних виставок, архівів, бібліотек, музеїв. У цьому класі найвищу очистку забезпечують фільтри G8 і G9 або як ще їх маркують EU8, EU9, які широко використовуються в харчовій, фармацевтичній промисловості та медичних установах.

Фільтри EU

Фільтри, що забезпечують найвищий рівень очищення, зазвичай мають багатошарову конструкцію і випускаються з клеєного скловолоконного полотна, сублімікронного паперу і можуть покриватися різними допоміжними речовинами, наприклад водовідштовхувальними. Найчастіше зустрічаються фільтри EU двох типів:

  • складчасті;
  • панельні коміркові сухі.

До таких пристроїв належить і фільтр HEPA, здатний захистити приміщення не тільки від частинок і запахів, а й від мікроорганізмів, а також фотокаталітичний фільтр, що ґрунтується на дезінфекції повітря ультрафіолетом, і зволожувальний фільтр.

Область застосування фільтрів особливо тонкого очищення – це приміщення медустанов з особливо суворими вимогами до очищення повітря, наприклад, операційні, приміщення на підприємствах ядерної енергетики та військово-промислового комплексу, а також цехи з виробництва електронних пристроїв. Фільтри такого класу встановлюють тільки в комплексі з елементами, що забезпечують більш грубе очищення, оскільки заміна повітряного фільтра класу EU – досить дорога процедура.

Конструкція

Фільтри різних класів, що випускаються серійно, мають дуже ідентичну просту конструкцію і являють собою корпус, в якому розміщений замінний фільтрувальний елемент. Корпус фільтра монтується під час установлення системи і є незнімним, а касети, що здійснюють фільтрацію, можуть замінюватися. Конструкцією фільтра зазвичай передбачено засувки, що утримують касету у фільтрі та роблять її заміну швидкою і зручною. Корпуси фільтрів і рами касет найчастіше виготовляють з оцинкованої сталі з розмірами і перерізом, як у основного повітропроводу, але останнім часом трапляються вироби і з інших, більш технологічних і легких матеріалів.

Консультація спеціаліста