Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Вентиляція спортзалу

Дізнатись вартість

Спортивні зали, тобто приміщення, призначені для фізичних вправ та проведення різноманітних спортивних змагань, є практично у будь-якому університеті, технікумі чи школі. Окрім цього, спортзали є невід’ємною частиною спортивних шкіл, а також різноманітних комерційних та державних оздоровчих комплексів, спортивних клубів та реабілітаційних центрів.

Вимоги до мікроклімату у спортзалі

У зв’язку з певною специфікою вимоги до спортивних залів досить жорсткі, особливо це стосується якості повітря в приміщенні. Вважається, що найбільш підходяща вологість для спортивного залу знаходиться в межах 30-50%, а температура не повинна перевищувати 26 градусів у теплу пору року та бути нижчою за 18 градусів взимку. Також має враховуватись кількість тих, хто займається у залі, а також кількість глядачів. Згідно з сучасними вимогами до вентиляції, обсяг подачі повітря на одного спортсмена в залі повинен становити не менше 80 м3/год, а для відвідувачів ця кількість приймається рівним 20 м3/год. Дотримуватись цих вимог можна лише за умови наявності у спортзалі гарної вентиляційної системи, яка дозволить уникнути задухи, підвищеної вологості та неприємних запахів.

Роль вентиляції

Заняття спортом можуть приносити користь та задоволення лише в тому випадку, якщо для цього створено сприятливі умови у залі. Відсутність вентиляції в приміщенні призводить до виникнення негативних наслідків, здатних вплинути як на спортивні результати, так і на самопочуття спортсменів і глядачів:

  • поява сторонніх запахів;
  • ризик поширення хвороботворних бактерій;
  • виникнення у спортсменів задишки, слабкості, підвищеної стомлюваності;
  • зниження спортивних результатів;
  • поява плісняви та грибка, які викликають проблеми зі здоров’ям та псування інвентарю та конструктивних елементів приміщення;
  • високі витрати на опалення та кондиціонування;
  • зниження популярності зали як серед спортсменів, так і серед глядачів.

Вимоги до вентиляції

При створенні проекту вентиляції в першу чергу враховують характеристики приміщення, в якому розташований спортзал. Крім цього, велику роль відіграє призначення залу, а саме, для занять якими видами спорту він використовується. Вимоги приміщень, призначених для занять спортом, описані в чинному ДБН В.2.2-13-2003. Згідно з цим документом, приміщення для спортивних занять та змагань з кожного виду спорту повинні відповідати призначенню за розміром та обсягом. Спортивні зали умовно можна розділити на два типи: які використовуються для тренувань, і які є місцем проведення заходів. У таблиці вказані розміри приміщень, які рекомендуються для різних видів спорту:

Вентиляція спортзалу

Використовуючи цю таблицю та дані про кількість спортсменів та вболівальників, які знаходяться на місцях у залі, можна зробити досить точний розрахунок повітрообміну у приміщенні, а спираючись на отриманий результат, підібрати оптимальну комплектацію вентиляційного обладнання для спортзалу.

Вентиляція допоміжних приміщень

Будь-який спортивний зал передбачає наявність не тільки приміщення для тренувань та змагань, а й деяких допоміжних приміщень, таких як коридори, комори для інвентарю, роздягальні, душові, тренерські. Санвузли, призначені для відвідувачів та спортсменів, розраховуються відповідно до окремих вимог: для відвідувачів повітрообмін у санвузлі має становити не менше 100 м3/год, а для тих, хто займається у залі, – не менше 50 м3/год. Окремі кімнати, де перебувають люди, забезпечуються обміном повітря в обсязі 25 м3/час. Обов’язкова витяжна вентиляція має бути в приміщеннях з підвищеною вологістю, таких як роздягальні та душові.

Приклади організації вентиляції на різних спортивних об’єктах

Невеликий спортивний зал, для якого використовується приміщення в установі або в житловій будівлі, може мати природну вентиляцію, а видалення відпрацьованого повітря допускається витяжками з природним принципом спонукання. Витяжки можуть встановлюватися у допоміжних приміщеннях та основне їх призначення – боротьба з вологістю та неприємними запахами.

У звичайному спортзалі, який не має місць для відвідувачів, має бути припливно-витяжна система, що забезпечує одноразове заміщення обсягу повітря протягом години. Температуру в спортзалі в зимовий час можна підтримувати за допомогою радіаторів опалення, які оснащені пристроями для регулювання потужності. Також допускається застосування електричних повітряних опалювальних приладів, розміщених на деякій висоті над рівнем підлоги.

Великі зали, призначені для проведення масових заходів та розраховані на кількість гостей понад 800, повинні використовувати припливно-витяжні системи, окремі для спортивної арени та зорової зони. Як правило, такі зали мають великий обсяг та їх кондиціонування та опалення вимагають великих витрат. З метою економії, у таких приміщеннях часто використовують рекупераційні та рециркуляційні установки.

Вимоги до приміщень спортивних залів

Найпростіше забезпечити сприятливий мікроклімат у тих спортивних залах, які будувалися з дотриманням усіх норм і вимог, що висуваються до приміщень такого типу, але у будь-якому випадку, характеристики спортзалу можна покращити, використовуючи деякі способи:

  • Забезпечте гарне природне провітрювання залу через вікна. Щоб спростити це завдання, встановіть автоматичні приводи відкривання.
  • Забезпечте якісну витяжну систему вентиляції. Подбайте про створення вентиляційних шахт або очищення наявних. Непогано показали себе витяжні пристрої, що монтуються всередині шахти, наприклад, вентилятори та спеціальні витяжки.
  • Уникайте протягів у залі – їхня поява може спровокувати зростання простудних захворювань. Потрібно уникати встановлення не призначених для громадських будівель побутових кондиціонерів, а також подбати про те, щоб у великому залі вентиляція мала зонування. Рух повітря у спортзалі для деяких видів спорту регламентується. Наприклад, у приміщеннях, де відбуваються тренування та змагання з настільного тенісу, швидкість повітряного потоку не повинна перевищувати 0,3 м/с. Такі ж параметри рекомендовані для котків та залів боротьби.
  • Санвузли та приміщення душових потребують виключно якісної вентиляції. Допускається поєднання витяжної вентиляції душової та санвузла. Крім цього, покращити мікроклімат у цих приміщеннях можна за допомогою регулярних прибирань.
  • Подбайте про захист вентиляційного обладнання від пошкоджень спортивним інвентарем. Також використовуйте системи дистанційного керування системами.

При проектуванні вентиляції спортивного залу важливо пам’ятати, що його відвідувачі приходять туди для здобуття виключно позитивних емоцій і у Ваших силах подарувати цим людям гарний настрій та відмінне самопочуття!

Консультація спеціаліста