Вентиляція ливарних цехів
Організація вентиляції
Висока ефективність цехової вентиляції, разом із значною економією коштів на монтаж та експлуатацію, досягається поєднанням двох типів повітрообміну – природного та примусового. Немає необхідності обладнати ливарне виробництво однією високопродуктивною системою вентиляції. Набагато доцільніше організувати витяжки у місцях, де зосереджено найбільш «брудні» технологічні процеси, а приплив повітря здійснювати природним шляхом. В окремих випадках місцеву вентиляцію доповнюють загальнообмінною вентиляцією механічного типу, але наслідком такого рішення може стати подорожчання одиниці повітря, що надходить ззовні, в 10-15 разів у порівнянні з природною аерацією, тому до такого способу вдаються у виняткових випадках.
Природна вентиляція ливарного цеху поділяється на два види:
- аерація;
- інфільтрація.
Аерація – це природний приплив повітря з вулиці, яким можна керувати, змінюючи просвіт вікон, аераційних ліхтарів та інших отворів в захисних конструкціях будівлі.
Інфільтрація також здійснюється за допомогою надходження повітряних мас зовні приміщення через отвори, щілини та зазори завдяки вітру, різниці температур і тисків, але відрізняється від аерації вона тим, що не керується людиною.
Крім перелічених способів вентиляції, в сучасних цехах можна зустріти теплові завіси, що захищають приміщення від витоку тепла в холодну пору року, а також повітряні душі, що забезпечують комфорт співробітникам, які працюють безпосередньо з ливарними печами та іншим високотемпературним обладнанням.
Проект на вентиляцію ливарного цеху
При розрахунку систем вентиляції цеху ливарного виробництва, враховуються різні чинники, перерахувати які досить складно. Потрібно лише сказати, що основна мета, яку переслідують конструктори під час проектування, – це зниження в повітрі до допустимих значень показників вмісту пилу, газів та отруйних випарів. Норми зазначені в санітарних нормах, прийнятих для підприємств металургійної галузі. Обов’язковими елементами вентиляційних систем для виробництва є продуктивні повітряні фільтри, а також аспіраційні установки, що відповідають за видалення з атмосфери шкідливих компонентів і пилу за допомогою води.
При проектуванні важливо не тільки грамотно розрахувати обладнання, а й передбачити його правильне розміщення. Елементи вентиляції, розташовані в цехах, не повинні заважати технологічним процесам, перекривати робочі та евакуаційні проходи, розташовуватись у важкодоступних місцях. Особливості застосування промислової вентиляції роблять системи надзвичайно залежними від регулярного обслуговування, найважливішою складовою якого є ретельне очищення повітроводів, фільтрів та іншого обладнання від пилу та інших забруднень.