Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Вентиляція корівника

Дізнатись вартість
Вентиляция коровника
 

Добре організований повітрообмін у приміщенні, де міститься велика рогата худоба, поряд з правильним харчуванням та регулярним прибиранням гною, є одним з найважливіших факторів підтримки здоров’я корів і, зрозуміло, їх високої продуктивності.

Як утворюється мікроклімат у корівнику

Будь-який корівник – це приміщення з дуже високим рівнем вологості, що є наслідком випаровування вологи від тварин, їх продуктів життєдіяльності, кормів та питної води. У такому вологому середовищі чудово почуваються різні мікроорганізми, серед яких чимало шкідливих. Бактерії, віруси, найпростіші грибок і пліснява миттєво атакують корівник з вологим повітрям, що застоялося, і почнуть згубно впливати як на худобу, так і на будівельні конструкції та технологічне обладнання. Активність деяких видів грибка настільки висока, що за кілька років вони здатні зруйнувати не тільки дерев’яні деталі корівника, але навіть завдати видимої шкоди залізобетону.

До речі, саме бетонні конструкції, які найчастіше використовують як будівельний матеріал для корівників, багато в чому сприяють підвищенню рівня вологості. Бетон є матеріалом із відмінною теплопровідністю, тому в будинках з бетонних конструкцій влітку спекотно, а взимку холодно. Це сприяє активному утворенню конденсату на стінах і стелях, який робить свій внесок у створення несприятливої атмосфери. Чи варто говорити про те, як почуваються в такому корівнику тварини?

Навіщо потрібна вентиляція

Основне завдання вентиляції корівника – це відведення з приміщень, де утримуються тварини, вологого, забрудненого вуглекислим газом, бактеріями та випарами повітря та подача свіжого, сухого з вулиці. Відсутність вентиляції в корівнику – це гарантія поганого самопочуття тварин, зниження їхньої продуктивності та уповільнення розвитку. Також негативно впливає вологе забруднене повітря на працівників, викликаючи швидку стомлюваність, проблеми з диханням та суглобами.

Види вентиляції для корівника

Ще зовсім недавно більшість корівників традиційно обладнали примусовою вентиляцією. Такий тип організації повітрообміну має на увазі подачу свіжого повітря вентиляторами з вулиці і відведення забрудненого, теплого, через спеціальні отвори під стелею приміщення природним способом, або примусово. Така вентиляція використовувалася десятиліттями, є безперечно ефективною, але, як показує накопичений досвід, не завжди оптимальною. Сьогодні вибір вентиляційних систем для корівників набагато багатший. Фахівці назвуть вам чотири основні типи організації повітрообміну:

  • примусова вентиляція – добре відома, але не завжди оптимальна;
  • природна вентиляція, яка використовується в основному в невеликих корівниках у регіонах з м’яким кліматом;
  • вентиляційні штори – відносно новий і досить ефективний спосіб, на жаль, не завжди застосовний;
  • світлоаераційні ковзани, що дозволяють не лише організувати вентиляцію, а й забезпечити гарне природне освітлення.

Розглянемо ці методи вентиляції докладніше. Примусова вентиляція є найпоширенішим способом підтримки оптимального мікроклімату у корівнику. Вентилятори, що нагнітають свіже повітря в приміщення та видаляють відпрацьоване, вентиляційні короби, шахти, повітряні фільтри і, іноді, автоматика – ось основні компоненти такої системи. Примусові системи є досить складним та вимогливим до обслуговування обладнанням, але завдяки своїм широким можливостям їх рано списувати з рахунків. Припливно-витяжні системи, з рекуператорами або калориферами, можуть виконувати ще й функцію опалення, подаючи свіже, але вже тепле повітря.
Що таке природна вентиляція розповідати, напевно, не потрібно. Спосіб провітрювання за допомогою вікон, дверей, воріт та будь-яких інших отворів у стінах приміщень, знайомий кожному. Набагато цікавіше два останні типи вентиляції, відносно нові та досить незвичайні. Вентиляційні штори – це не просто обладнання для вентиляції, а спеціальні конструктиви, монтаж яких проводиться при будівництві або повній реконструкції корівника. Вони є подібністю легких стінових конструкцій, виготовлених із спеціальних синтетичних тканин, що добре зберігають тепло. Щоб забезпечити вентиляцію приміщення, штори піднімаються за допомогою механізмів або вручну. Існують автоматичні системи управління шторами, які реагують на температуру повітря та напрямок вітру. Цей спосіб особливо добрий для регіонів, де переважно теплі зими з невеликою кількістю опадів.

Другий сучасний спосіб – світлоаераційні козирки, також вимагає деякого втручання в конструкції будівлі. Цей тип вентиляції являє собою систему прорізів у районі коника покрівлі, закритих стільниковим полікарбонатом. Важливий плюс цієї системи – зниження витрат не тільки на вентиляцію, а й на освітлення. У корівниках зі світлоаераційними системами в денний час вмикати світло немає потреби. Наостанок потрібно сказати, що як проєктування, так і монтаж будь-якої системи мають здійснювати виключно професіонали.

Консультація спеціаліста