Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Дізнатись вартість
funcoil
 

Будь-який бізнесмен підтвердить, що зручний та респектабельний офіс у наші дні просто необхідний для успішного ведення бізнесу. Не важливо, чи є офісне приміщення власністю компанії або орендується – ефективна система повітрообміну зробить роботу в кабінетах офісу комфортною та продуктивною, а здоров’я співробітників міцнішим. У зв’язку з цим створення комфортного мікроклімату в офісі можна назвати однією з важливих умов розвитку та результативної роботи всієї компанії.

Що дає якісна вентиляція офісу?

Якісна, правильно спроектована та професійно встановлена вентиляція офісу забезпечує:

  • Якісний повітрообмін;
  • Комфортну температуру та прийнятну вологість;
  • Видалення пилу як у припливному повітрі, так і в самому приміщенні;
  • Хороше самопочуття та відмінну працездатність співробітників;
  • Поліпшення стану здоров’я працівників та, відповідно, зниження виплат, які здійснюються за лікарняними листами;
  • Рівень престижу серед партнерів та клієнтів;
  • Відповідність показників мікроклімату нормативам, які вимагають організації, що перевіряють;
  • Економію в холодну пору на опаленні приміщень.

Вимоги до сучасної офісної вентиляції

  • Система вентиляції повинна мати паспорт;
  • Якщо вентиляція, що існує в приміщенні або будівлі, не відповідає нормам і стандартам, необхідно замовити у фахівців проект системи та привести її в належний вигляд або повністю замінити;
  • Продуктивність системи має розраховуватися з урахуванням кількості працюючих в офісі, а також відвідувачів;
  • При розрахунку враховується офісне обладнання, яке виділяє тепло і часто неприємні запахи.

Нормативи

Сьогодні в нашій країні широко впроваджуються європейські стандарти, згідно з якими вентиляцію в офісі потрібно розраховувати з урахуванням енергоефективності огороджувальних конструкцій будівлі, кліматичного поясу, сфери діяльності, прийнятих чинників комфорту і навіть одягу, який носять співробітники.

Характеристики мікроклімату у вентильованих та кондиціонованих приміщеннях офісів розраховують згідно з новим вітчизняним ДБН В.2.5-67:2013, який прийшов на зміну радянському БНіП 2.04.05-91*У. Характеристики повітря в офісі беруться з розрахунків згідно з додатками Д і Е, що належать до ДСТУ Б EN 15251, а також ГОСТ EN ISO 7730, що діє у нас, за винятком випадків, коли ці параметри регулюються іншими документами. Крім цього, діють санітарні норми ДСН 3.3.6.042 та санітарні нормативи та прийняті вимоги до складу повітря у приміщеннях, де знаходяться люди.

Норми температури, відносної вологості повітря та швидкості руху повітря в робочій зоні виробничих приміщень:

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Існуючі або тільки відбудовані будівлі, де знаходяться люди, відносяться до ІІ категорії будівель, де має підтримуватися оптимальний мікроклімат (ДСТУ Б ЕН 15251). Офісна робота має категорію Ia, тобто відноситься до виконуваних без фізичних навантажень.

Вологість підбирається згідно з табл. Д5 ДБН В.2.5-67:2013:

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Всі необхідні параметри в офісних приміщеннях підтримуються за допомогою механічних систем або при невеликих обсягах повітря природним способом. Системи кондиціонування розробляються відповідно до завдання на проектування або спираючись на техніко-економічне точно розраховане обґрунтування. Від вентиляції потрібна не тільки підтримка достатнього повітрообміну, а й хороші енергозберігаючі властивості.

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Витрати повітря у сучасному офісі

У ДБН В.2.5-67:2013 та вимогах ДСТУ ЄП 15251 зазначено, що потрібно враховувати при розробці вентсистем в офісах:

  • Вплив на мікроклімат людей, які працюють у приміщеннях;
  • Вплив на атмосферу виділень з меблів, будівельних матеріалів, офісного обладнання;
  • Мається на увазі, що куріння в офісі не дозволяється.

Витрати повітря по мінімуму розраховуються за допомогою формули, в якій головними параметрами є кількість працівників і відвідувачів, а також площа приміщень.

Загальні мінімальні витрати зовнішнього повітря Qtot, дм3/с, за певної кількості осіб та площі приміщення визначають відповідно до ГОСТ EN 15251 за формулою:

Q tot = n * qp+S*qB,

Де: n – проєктна кількість осіб у приміщенні; qp – питомі витрати зовнішнього повітря на одну особу, дм3/(с. людини); S – загальна площа приміщення, м2; qB – питомі витрати зовнішнього повітря на розбавлення будівельних забруднень (зменшення концентрації забруднювальних речовин, що виділяються від будівельних матеріалів), дм3/(с. м2).

Типові значення питомих витрат зовнішнього повітря для нежитлових та невиробничих будівель/приміщень наведено у таблиці:

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Крім цього застосовується метод, в якому враховані питомі витрати повітря, що подається зовні, спрямовані на зниження певної концентрації забруднень у повітрі:

Чи потрібна вентиляція у сучасному офісі

Норми діють не тільки для робочого часу – певні вимоги існують і для вихідних днів, коли в офісі співробітників немає. Окремі нормативи розроблені для спеціальних приміщень, таких як санвузли, кімнати службового призначення, копіювальні центри та серверні. Раніше розрахунок витрати повітря на кожного офісного співробітника був спрощений та приймався з розрахунку від 20 до 60 м3 на годину. При цьому кратність заміни повітря приймалася від 1,5 до 3 разів на годину.
Відіграє роль під час проєктування вентиляції і рівень видаваного нею шуму, який регламентується ДСН 3.3.6.037-99. Для офісів приймається дві допустимі величини: до 50 і 66 дБА. Допустимі при цьому віброприскорення можуть досягати величин, не більше 33 дБА та швидкості вібрацій – 75 дБА.

Консультація спеціаліста