Опалення, Вентиляція та Кондиціонування

Системи кондиціонування повітря

Дізнатись вартість

Ще відносно нещодавно кондиціонування котеджів було не надто затребуваним і кліматичні системи можна було зустріти в установах, на виробництві та дуже рідко в житлових квартирах. Але згодом все змінюється і сьогодні важко уявити собі сучасний заміський будинок без ефективної системи кондиціонування. На жаль, незважаючи на активний розвиток ринку кліматичних систем, ми поки що серйозно відстаємо від США та країн Європи, де почали встановлювати кондиціонери у приватних будинках ще у 70-х роках. Вже в ті роки американці активно користувалися побутовими “віконниками” та пристроями чиллер-фанкойл. Приблизно в цей же час у Японії та Китаї почали розвивати такі пристрої, як спліт-системи, які здійснили справжній переворот у кондиціонуванні і тепер мають попит у всьому світі.

Сьогодні багато власників котеджів хочуть забезпечити максимальний комфорт, що відповідає європейським стандартам, але для того, щоб грамотно організувати кондиціонування приватного будинку, не у всіх вистачає знань, а грамотні фахівці поки що досить рідкісні в наших краях. На щастя, при належній увазі до питання, освоїти премудрість підбору кліматичного обладнання для котеджу цілком можливо і ми постараємося надати ази цієї науки, які допоможуть уникнути помилок у цій хитрій справі.

Правильний вибір

Щоб створити комфортний для людини мікроклімат, потрібно не тільки забезпечити очищення повітря від органічних і мінеральних частинок (пилу), але й домогтися вмісту кисню в повітрі не менше 21%, не більше 0,3% вуглекислого газу. Також велику роль відіграє температура повітря, що підтримується в межах 20-24 градусів та вологість від 50 до 60%. Окрім цього, фахівці рекомендують забезпечити рухливість повітря від 0,1 до 0,15 м/с. Щоб створити подібні ідеальні умови, необхідний комплекс дорогого обладнання, такого як система вентиляції з функцією рекуперації і прецизійний кондиціонер. Такі витрати у разі житлового котеджу виправдані далеко не завжди, тому найчастіше власники приватних будинків обмежуються встановленням якісної, функціональної системи кондиціювання.

Системи кондиціонування повітря

Віконні пристрої

Моноблочна віконна система є одним із найпоширеніших видів кліматичного обладнання. Він являє собою пластиковий або виготовлений з металу корпус, задню частину якого винесено через віконний отвір на вулицю, а лицьова, з органами управління, розміщена в приміщенні. Найчастіше такий кондиціонер має дистанційне керування. За допомогою гарного «віконника» можна не тільки охолоджувати або підігрівати повітря, але й забезпечувати невеликий приплив з вулиці і непогану фільтрацію.

Однією з основних переваг віконних систем є їх проста установка, яка може бути виконана самотужки. Система не потребує настроювання – кондиціонер потрібно після монтажу просто підключити до мережі. Єдина складність – це правильний підбір такого обладнання, який найкраще довірити фахівцю. Мають такі пристрої та кілька недоліків. У першу чергу, користувачі віконних систем відзначають високий рівень шуму при роботі пристрою, що обмежує його застосування в спальнях. Крім цього, у приміщеннях складної конфігурації ефективність віконної системи може бути знижена.

Спліт-системи

Сучасні спліт-системи – це відмінний вибір для житлового або офісного приміщення. Низький рівень шумового навантаження, ефективне рівномірне охолодження/обігрів, а також можливість використовувати пристрій для осушення та очищення повітря роблять спліт-системи справжнім хітом. Найгаласливіші і громіздкі вузли пристрою розміщені в зовнішньому блоці, який винесено в міцному корпусі за межі кімнати, а в приміщенні встановлюється компактний внутрішній блок – практично безшумний. Спліт-система створює якісний повітряний потік, який рівномірно розподіляється по обслуговуваному приміщенню і дістає до найзатишніших його куточків.

Внутрішню частину можна підібрати згідно з дизайном приміщення, щоб вона не псувала інтер’єр. Існують настінні, навісні стельові, колонні і внутрішні блоки, що розміщуються на підлозі, різної потужності і функціональності. Застосовують також канальні та приховані касетні системи, які розташовують за фальшстінами та підвісними стелями, де вони зовсім непомітні. Із зовнішнім блоком все набагато складніше – технологічні особливості не дозволяють обіграти дизайн цього вузла системи, тому при встановленні кондиціонера часто доводиться ретельно підбирати для блоку місце на фасаді, щоб він не порушував архітектурну композицію будівлі.

Окремо варто згадати інверторні системи, які забезпечують максимальну економію при швидкому нагріванні та охолодженні повітря. Ефективність системи досягається завдяки автоматизованій системі керування електропостачання, при якій з’являється можливість регулювати оберти вентиляторів та двигуна компресора залежно від навантаження без участі людини. Деякі інверторні кондиціонери здатні працювати за температури повітря на вулиці до -20 градусів, що для звичайних кондиціонерів є недосяжною величиною.

За монтаж спліт-системи доведеться заплатити 10-15% її вартості, оскільки самостійно зробити установку неможливо через її складність та необхідність використання дорогого професійного інструменту. У випадку з канальними або касетними системами витрати можуть бути ще суттєвішими.

Системи кондиціонування повітря
Системи кондиціонування повітря

Мультіспліт-системи

Такі системи здатні обслуговувати одночасно кілька приміщень. Мультиспліт-системи мають один зовнішній блок та кілька внутрішніх. Завдяки конструкції такої системи кожен блок системи в приміщеннях можна налаштувати на індивідуальні параметри. Монтаж мультиспліт системи обійдеться дещо дорожче, ніж звичайного кондиціонера. Професійна установка коштуватиме 20-30% вартості системи. Ціна установки може значно зрости через велику протяжність магістралей і кабелів живлення.

Важливим плюсом при використанні мультиспліту є те, що зовнішній блок у такої системи всього один і він не так впливає на зовнішній вигляд будівлі, як кілька блоків, які довелося б монтувати при використанні звичайних сплітів. Внутрішні блоки мультиспліт систем зазвичай бувають настінного виконання – стельові або підлогові варіанти можна зустріти дуже рідко.

VRV пристрої

Системи VRV є найпрогресивнішими, але при цьому й дорогими. Така система ефективно та економно підтримує задані температурні параметри у 50 різних за призначенням та обсягом приміщеннях, при цьому забезпечуючи ще й приплив повітря з вулиці. Внутрішні робочі блоки агрегатів VRV можуть мати потужність від 2 до 18 кВт і управляються дистанційно. Система відмінно розподіляє повітря і широко застосовується в спортзалах, де є значний обсяг повітря і багато додаткових факторів. Три зовнішні блоки VRV обслуговують до 20 внутрішніх блоків, причому, як правило, один із зовнішніх блоків буває інверторним. Навіть поломка одного з робочих блоків цієї унікальної системи не виводить її з ладу та інші елементи пристрою продовжують ефективно та стабільно працювати.

Зовнішні блоки VRV кондиціонера можуть розміщуватись на стіні будівлі, на горищі, даху або навіть в окремій прибудові. Відстань між розташованим зовні блоком та внутрішніми компонентами може бути до 300 метрів, у той час як ця ж величина для звичайних спліт та мультиспліт систем обмежується 15 метрами. Двох або досконаліша тритрубна система підключення дозволяє одночасно нагрівати і в той же час охолоджувати повітря в різних приміщеннях, а спеціальний контролер стежить за підтримкою заданих параметрів. Монтаж VRV, враховуючи чималу вартість обладнання, коштує недешево. За встановлення системи доведеться віддати близько 25% її вартості.

Системи типу VRV виконують не тільки охолодження та обігрів повітря, а й функції повноцінної припливної вентиляції, якщо потрібно, то з рекуперацією тепла чи холоду. Спеціальна установка нагнітає свіже повітря ззовні через фільтри і при необхідності повітря попутно підігрівається або охолоджується. Ці кондиціонери не вимогливі до умов роботи і можуть використовуватися як у літню спеку, так і у сильні морози.

Системи кондиціонування повітря
Системи кондиціонування повітря

Чиллер-фанкойл

Ще одна централізована система, яка вкрай рідко, але все ж таки використовується в котеджах, переважно великої площі. Такі системи називають ще індивідуальним тепловим пунктом. Чиллер-фанкойл системи працюють у комплексі з продуктивними припливно-витяжними вентсистемами та пристроями тонкої фільтрації повітря, хоча можна їх застосовувати й окремо.

За ефективністю та зручністю такі системи можна порівняти з VRV пристроями, так як вони теж здатні забезпечити комфортний мікроклімат відразу в кількох приміщеннях і мають можливість гнучкого налаштування. Внутрішні блоки пристрою – фанкойли, що мало відрізняються від блоків спліт і легко монтуються в стінових нішах. Широко використовуються також безкорпусні модулі, що вбудовуються в стіни та підвісні стелі – у цьому випадку дизайн приміщення абсолютно не страждає. Управління системами чиллер-фанкойл максимально автоматизовано і може виконуватися як з пульта дистанційного керування, так і за допомогою різних датчиків, в автоматичному режимі. Система здатна створювати різні умови в окремих приміщеннях, наприклад, в одних охолоджувати, а в інших обігрівати повітря.

Під час монтажу чиллер-фанкойли, залежно від конструкції, під’єднують до водопостачання та опалювального контуру будівлі. Також застосовуються системи з незамерзаючим гліколем як теплоносій. Зовнішній блок системи, чиллер, за допомогою вентилятора потужністю від 2кВт до 50кВт охолоджує воду або гліколь, водночас, незважаючи на високу продуктивність, ці пристрої мають скромне енергоспоживання і низькі пускові струми. Ця особливість дає змогу застосовувати чиллери навіть у будівлях із відносно слабкою електропроводкою. Чилер може бути встановлений на даху, горищі, присадибній ділянці або окремому приміщенні. У країнах, де взимку температура повітря не опускається нижче -15 градусів, чиллер-фанкойли відмінно справляються з функцією опалення. У наших широтах, де взимку нерідко температура падає до -20 градусів, застосування чиллерів для опалення нераціональне і з цим завданням набагато краще справляються газові котли. Монтаж чиллер-фанкойла приблизно становить 25-30% від вартості системи.

Установки зі змінним обсягом

Мабуть, найуніверсальніша система, яка легко може в рамках заданих значень практично всі важливі параметри повітря усередині приміщення. Такий ефект досягається методом строго дозованої подачі до кімнат повітря. Система охолоджує, підігріває, фільтрує, іонізує повітря, а також стежить за рівнем вологості у приміщеннях. За конструкцією системи змінного обсягу схожі зі звичайними кондиціонерами, але як зовнішній блок у них застосовується руф-топ з газовим підігрівом. Руф-топ монтують на даху, горищі або просто у дворі котеджу та з’єднують із системою газопостачання та електромережі. Джерелом тепла у разі служить газовий котел, а холоду – чиллер. Повітря готується поза приміщеннями і подається всередину котеджу по повітропроводах різного перерізу та конфігурації. Для оформлення отворів подачі повітря застосовують спеціальні решітки або складні дифузори, що рівномірно розподіляють повітряний потік за обсягом приміщення.

У випадку зі змінними системами, для керування використовуються термостати, які розміщують у різних приміщеннях, тому при проектуванні системи проводять зонування будівлі, поділяючи його на окремі об’єми, що обслуговуються. Керує системою мікропроцесорний блок, спираючись на дані, одержані з термостатів. При цьому суворе дозування повітря здійснюється за допомогою зональних клапанів регулювання, розміщених у повітряних магістралях. Монтаж цього типу систем вимагає найвищої кваліфікації від фахівців і вартість установки сягає 30% ціни всієї системи.

Системи кондиціонування повітря

Консультація спеціаліста